Projekty

Secondary Archive. Głosy ukraińskich artystek

W witrynie Warszawskiego Obserwatrium Kultury do 5 marca 2023 potrwa pokaz pracy Secondary Archive. Głosy ukraińskich artystek. Instalację można zobaczyć i usłyszeć od strony ulicy Marszałkowskiej 34/50.

Secondary Archive Manifesta 14 Prisztina

Projekt Secondary Archive znalazł się w programie głównym Manifesta 14 – Europejskiego Nomadycznego Biennale. Archiwum wybrzmi w przestrzeni biennale jako utwór złożony z głosów setek artystek. W projekcie weźmie udział ponad 150 twórczyń z Albani, Białorusi, Czech, Kosova, Polski, Serbii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Oficjalne otwarcie Manifesta, które w tym roku odbędzie się w stolicy Kosowa – Prisztinie, już 22 lipca. 

DLACZEGO W SZTUCE UKRAIŃSKIEJ SĄ WIELKIE ARTYSTKI

Kup książkę „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki”! Jest to jedna z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej w optyce płci kulturowej, poczynając od końca XIX wieku, aż po artystyczne eksperymenty początku wieku XXI.

SEMINARS AND LECTURES: ARCHITEKTONICZKI

To projekt realizowany w Fundacji Katarzyny Kozyry, który ma na celu pokazanie jak wyglądałaby przestrzeń, miasto, świat, gdyby kobiety miały większy udział w jej tworzeniu.

LOST TALKS Podcast

Z początkiem 2019 roku Fundacja Katarzyny Kozyra rozpoczyna cykl interdyscyplinarnych seminariów. W zależności od tematu będziemy zapraszać do udziału ludzi związanych nie tylko ze sztukami wizualnymi ale również osoby spoza tego pola zainteresowań.

Szukając Jezusa

Najnowszy projekt Katarzyny Kozyry do którego punktem wyjścia była informacja o tzw. syndromie jerozolimskim – ostrym zaburzeniu urojeniowym opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Komentatorki (Rosja i Ukraina)

Festiwal Komentatorki to wydarzenie oparte na relacji i interakcji z publicznością. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dialogu między rosyjskimi i ukraińskimi artystkami oraz polską publicznością w Warszawie.

Projekt Zuzany Štefkovej

Dr Zuzana Štefková (Uniwersytet Karola w Pradze) jest historyczką sztuki, która prowadzi badania na temat rodzicielstwa w sztuce wsparte przez grant sieci COST IS1307 i Fundację Katarzyny Kozyry.

Pierwsza solowa wystawa w Chinach

Mamy przyjemność poinformować, że Fundacja jest organizatorem pierwszej indywidualnej wystawy Katarzyny Kozyry w Chinach, w Three Shadows Photography Art Centre w Pekinie, które jest jedynym centrum sztuki w Chinach w całości poświęconym promowaniu współczesnej sztuki wideo i fotografii.

Marne szanse na awanse?

Fundacja Katarzyny Kozyry ma przyjemność zaprezentować efekt swojej pracy, w postaci raportu z przeprowadzonego badania środowiska artystycznego pod względem obecności kobiet na państwowych uczelniach artystycznych w Polsce.

PISF – 10 lat emocji

Fundacja miała przyjemność zrealizować projekt artystyczny Katarzyny Kozyry dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z okazji 10-lecia istnienia instytucji.

Liza Babenko: Komentując wojnę

Krytyczka sztuki, reżyserka teatralna i filmowa – Liza mieszka i pracuje między Kijowem a Moskwą. Tekst znajdujący się na stronie powstał pod wpływem Festiwalu Komentatorki.

Projekt X

Katarzyna Kozyra została laureatką 4. edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Szkoły Wajdy przyznanej podczas 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. 

Prace Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej

Malarstwo Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej jest ekspresyjne niezależnie od tego czy artystka porusza się na poziomie abstrakcji, czy malarstwa figuratywnego. Artystka zniekształca wizerunek kamienia, człowieka, zabawki, a jednak nie zatraca realności ich przedstawienia.