Projekt badawczy

Secondary Archive – platforma dla artystek z Europy Środkowej i Wschodniej: Ukraina i Białoruś

70 artystek z Ukrainy i Białorusi dołączy 23 lutego do projektu Secondary Archive – unikalnej na skalę europejską inicjatywy, która odpowiada na problem braku widoczności kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej w najnowszej historii sztuki. Platforma secondaryarchive.org ma za zadanie nie tylko pokazać twórczość artystek z tego regionu, ale także stworzyć miejsce, w którym będą mogły mówić same za siebie. Wypowiedzi trzech pokoleń artystek z Ukrainy i Białorusi zawierają w sobie m.in. historie wojen, udanych i nieudanych rewolucji, opowieści o życiu w sowieckim reżimie, codzienności „ostatniej dyktatury Europy”, roli artystek i strategiach oporu jakie mogą podejmować. W sytuacji narastających napięć międzynarodowych wymiana doświadczeń i solidarność kobiet z objętych terrorem i stojących w jego obliczu państw jest wyjątkowo ważna. Cyfrowe archiwum, w którym znajdują się obecnie setki wypowiedzi, przykłady prac i esejów, powstało dzięki współpracy Fundacji Katarzyny Kozyry z międzynarodowymi partnerami – Artsvit Gallery (Ukraina) oraz Instytut Goethego we współpracy z Ambasadą Kultury (Białoruś) i wspierany jest przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.

 

Sztuka Ukrainy i Białorusi przez długi czas pozostawała nieznana międzynarodowej publiczności. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się Białoruś, gdzie nie istnieją obecnie żadne państwowe ani prywatne instytucje, w których współczesne artystki i artyści mogliby prezentować swoje prace. Kraj, który w ubiegłej dekadzie, przeżywał rodzaj „kulturalnej odwilży”, w przeciągu ostatnich dwóch lat z powrotem został brutalnie odcięty od reszty świata. W odpowiedzi na masowe, antyrządowe protesty zamknięto ostatnie niezależne podmioty kulturalne, znaczna część przedstawicieli kultury opuściła kraj, a niektórzy z nich nadal przebywają w więzieniach.

 

Fundacja Katarzyny Kozyry wraz z partnerami już od dwóch lat pracuje nad pokazaniem artystek z regionu i historii ich praktyk. Secondaryarchive.org to przestrzeń, w której mogą mówić swoim własnym głosem. Platforma, na której w zeszłym roku udało się zgromadzić setki profili artystek z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, teraz poszerza swoje granice. Do archiwum dołączy pięćdziesiąt twórczyń z Ukrainy i dwadzieścia z Białorusi. Realizowany dzięki wspólnemu wysiłkowi lokalnych kuratorek, artystek i koordynatorek projekt obejmuje twórczynie ze wszystkich środowisk – wschodzące, młode, nieznane, a także te o ugruntowanej pozycji. Znalazły się tam świadectwa m.in. Tetiany Jabłońskiej, jednej z dwóch ukraińskich artystek reprezentujących Związek Radziecki na Biennale w Wenecji, Iryny Pap, najsłynniejszej fotografki reportażowej w ZSRR, czy Ałły Horskiej, która została zamordowana przez reżim w 1970 roku za swoje poglądy polityczne, zarazem jak i takich kluczowych dla współczesnej białoruskiej i ukraińskiej sztuki jak Marina Naprushkina, Lada Nakonechna, Vlada Ralko, Ala Savashević, Zhanna Kadyrova oraz inne.

 

Wypowiedzi artystek z Ukrainy i Białorusi, a także nowe eseje krytyczne lokalnych kuratorów będą dostępne od 23 lutego na stronie secondaryarchive.org

 

Dyskusja poświęcona inauguracji projektu będzie transmitowana na żywo na Facebooku Fundacji oraz partnerów projektu.
Dołącz do wydarzenia!
Data: 23 lutego.
Godzina: 18:00 CET / 19:00 EET / 20:00 MSK

 

SECONDARY ARCHIVE – KOLOFON

 

Lider projektu: Fundacja Katarzyny Kozyry

Partnerzy: Ambasada Kultury (Białoruś), Galeria Artsvit (Ukraina), Instytut Goethego

Kuratorka projektu: Asia Tsisar

Koordynacja projektu: Magdalena Majewska

Wsparcie projektu: Zuzanna Andruszko

Projekt i identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek

Strona internetowa: Aleksandra Gajda

Redakcja strony: Justyna Michalska

Kontakt z mediami: Joanna Andruszko

 

BIAŁORUŚ

Partnerzy: Ambasada Kultury, Goethe Institut e.V

Koordynacja projektu: Anna Chistoserdova, Valentina Kiselyova

Zespół kuratorski: Anna Karpenko, Sophia Sadovskaya

Tłumaczenia: Olga Bubich, Valeryia Khotsina

Korekta (język białoruski): Valeryia Khotsina

Redakcja strony: Viktoryia Kharytonava

Specjalne podziękowania: kalektar.org, NGO Ecohome, Jakob Racek, Tanja Setsko, Nataša Ilić

 

UKRAINA

Partner: Galeria Artsvit 

Koordynacja projektu: Iryna Kharlamova, Iryna Polikarchuk 

Wsparcie projektu: Mariia Behmat, Olha Bychekhovska

Zespół kuratorski: Oksana Briukhovetska, Kateryna Iakovlenko, Iryna Polikarchuk, Kateryna Rusetska

Tłumaczenia: Olha Zaporozhets, Larissa Babij, Grace Mahoney, Anastasiia Mednikova

Korekta (język ukraiński): Kateryna Iakovlenko, Liubov Ilnytska 

Redakcja strony: Denys Vasyliuk

Specjalne podziękowania: Kateryna Badianova, Yevheniia Moliar, Valeria Schiller

 

 

Projekt “Secondary Archive – Platform for Central and Eastern European Women Artists: Ukraine and Belarus” wspierany jest przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe