Wystawa

CZĄSTKI NIEPODLEGŁE – POLSKA KONTRKULTURA (1967 – 1975)

Wystawa CZĄSTKI NIEPODLEGŁE – POLSKA KONTRKULTURA (1967 – 1975) to zbiór fotografii z archiwum Kamila Sipowicza, Tomasza Sikory, Ryszarda Bobka, Jacka Szmuca, Piotra Marka, Stefana Okołowicza oraz Pracowni Działań Dokumentacji i Upowszechniania (Kwiek/Kulik). Kurator wystawy Kamil Sipowicz.
 
Wystawa jest próbą przedstawienia diagnozy społecznej ukazującej kulturowy, a właściwie – kontrkulturowy, wymiar kontestacji partyjno-policyjnego państwa na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Bunt hipisów, outsiderów i niezależnych artystów wobec socjalistycznej stabilizacji komunistycznych reżimów Gomułki i Gierka przerodził się w „rozproszoną rewolucję” o dużej sile rażenia.
Zjawisko hipisowskiej kwiatowej i pacyfistycznej rewolucji w Polsce nigdy nie uległo komercjalizacji, tak jak to się stało z kontrkulturą na Zachodzie. Najważniejszymi ideami tego ruchu była wolność, miłość i pokój. Wystawa stanowi zbiór wizualnych opowiadań o indywidualnych historiach hipisek i hipisów – matek i ojców polskiego ruchu hipisowskiego. Szczególne miejsce w tym zbiorze zajmują kobiety – dotąd pomijane w badaniach i publikacjach w wolnej Polsce. Wymieńmy kilka tych odważnych dziewczyn, które nie bały się w totalitarnym szarym reżimie manifestować swoją wolność: Kora (Olga Ostrowska), Galia (Grażyna Sewiołek), Gracja (Grażyna Wychowańska), Aśka (Dmyszewicz), Alicja (Sierszulska), Dolores (Ewa Prokop) i setki innych.
Polscy hipisi byli pierwszą kolorową rewolucją w naszym kraju. Chcieli żyć swoim własnym życiem poza normami wymyślonymi przez wszędobylski reżim. Wielu spośród nich brało udział w wielkich artystycznych wydarzeniach tamtych lat. Współpracowali i byli inspiracją dla takich artystów jak Kantor, Bereś, Grotowski, Stażewski, Kwiek/Kulik, Warpechowski, Broll, Urbanowicz. Zebrane na wystawie fotografie są widocznym zalążkiem szeregu pozytywnych zjawisk, takich jak teatr awangardowy, ekologia czy niezależność społeczna, których imponujące konsekwencje możemy zobaczyć dzisiaj – z perspektywy prawie pół wieku!
 
 
Wystawa i projekt badawczy zostały przygotowani przez Fundację Katarzyny Kozyry we współprace z Kamilem Sipowiczem. Również został wydany katalog projektu, zawierający kolekcje zdjęć oraz teksty krytyczne.
 
PROJEKT OBECNIE WYSTAWIANY W WARSZAWIE:
MIEJSCE: Galeria Program | Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
Andersa 13 | Warszawa
DATA: 01.10 – 24.10.2020
KURATORZY: Kamil Sipowicz we współpracy z Anną Muszyńską
 
OTWARCIE: 30 września 2020, w godz. 17:00 – 21:00
Podczas otwarcia w przestrzeni wystawy jednocześnie będzie mogło przebywać 6 osób.
Obowiązuje nakaz zasłania ust i nosa.
WYSTAWA OTWARTA: czwartki, piątki oraz soboty, w godz. 14:00-18:00
oraz w trakcie trwania Warsaw Gallery Weekend 2020 1-4.10.2020.
 

WCZEŚNIEJSZE WYSTAWY:

„CZĄSTECZKI NIEZALEŻNE – kontrkultura polska (1967-1975)”

Galeria Easttopics, Budapeszt, Węgry

 

„CZĄSTECZKI NIEZALEŻNE – kontrkultura polska (1967-1975)”

Generace 89 w La Fabrika, Praga, Czechy