SECONDARY ARCHIVE

OPEN CALL DLA MŁODYCH ARTYSTEK Z UKRAINY I BIAŁORUSI: WYNIKI NABORU

Przedstawiamy ostateczny wybór jury z naboru Secondary Archive dla artystek urodzonych po 1991 roku z Ukrainy i Białorusi. Poniżej prezentujemy zwyciężczynie z każdego kraju oraz listę artystek zaproszonych do udziału w archiwum. Do każdej z laureatek odezwiemy się osobiście w najbliższym czasie. Gratulujemy!

 

Ukraina:

ZWYCIĘŻCZYNI: Anna Manankina

Yana Bachynska

Olia Fedorova

Tetiana Kornieieva

Alyona Mamay

 

Białoruś:

ZWYCIĘŻCZYNIE: Ulyana Nevzorova i Varvara Sudnik

Jury zdecydowało uhonorować obie kandydatki.

 

Międzynarodowe jury w składzie:

Asia Tsisar – kuratorka i kulturoznawczyni z Ukrainy, obecnie mieszka w Warszawie. Współpracuje z Fundacją Katarzyny Kozyry. Jest kuratorką nowej edycji Secondary Archive, gdzie reprezentuje Polskę.

Kateryna Iakovlenko – jest kulturoznawczynią, badaczką kultury wizualnej, pisarką. Pochodzi z Ukrainy, obecnie mieszka w Nowym Jorku. W ramach Secondary Archive reprezentuje Ukrainę.

Róna Kopeczky – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Budapeszcie, jest dyrektorką artystyczną Galerii abc oraz współzałożycielką Easttopics, platformy poświęconej sztuce Wschodniej Europy. W projekcie Secondary Archive reprezentuje Węgry.
Lucia Kvočáková – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Pradze, jest współzałożycielką BJÖRNSONOVA – kolektywu łączącego aktywności i projekty pochodzące ze Słowacji, kraju, który Kvočáková reprezentuje w projekcie Secondary Archive.

Lena Prents – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Berlinie, jest dyrektorką artystyczną i zarządzającą miejskiej Galerii Prater w Berlinie. W kontekście projektu Secondary Archive reprezentuje Białoruś.

Piotr Sikora – krytyk i kurator, mieszka w Pradze, gdzie pracuje w MeetFactory – międzynarodowym centrum non-profit sztuki współczesnej. W projekcie Secondary Archive reprezentuje Czechy.

 

_______________________________________________________________________________________

SECONDARY ARCHIVE. OPEN CALL DLA MŁODYCH ARTYSTEK Z UKRAINY I BIAŁORUSI

Fundacja Katarzyny Kozyry (Polska) we współpracy z Artsvit Gallery (Ukraina) oraz Goethe Institut Mińsk (Białoruś) zaprasza młode artystki* do udziału w projekcie Secondary Archive – internetowej platformie sztuki, poświęconej twórczości artystek z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem projektu jest promowanie, odkrywanie i refleksja nad sztuką kobiet, a także przedstawienie najcenniejszych zjawisk sztuki współczesnej tego regionu z perspektywy kobiet. Archiwum będzie gromadzić wypowiedzi artystek trzech pokoleń – tych, które tworzyły przed rokiem 1991; które zaczęły swoją działalność artystyczną tuż po upadku komunizmu oraz najmłodszych artystek, urodzonych po 1991 roku. Archiwum ma w założeniu funkcjonować jako wielonarodowa platforma wymiany informacji o twórczości artystycznej kobiet z Europy Środkowej i Wschodniej i będzie przeznaczone zarówno dla specjalistów, jak i dla szerszej publiczności. Secondary Archive zaistniało już jako archiwum wypowiedzi artystek z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, teraz projekt obejmie również doświadczenie artystek z Ukrainy i Białorusi.

 

Adresatkami open call’a są artystki rozpoczynające swoją karierę. Wybrane kandydatki będą poproszone o przygotowanie wypowiedzi tekstowej na temat swojej twórczości, tak, żeby jak najlepiej przedstawić swoją praktykę szerszej publiczności. Ponadto, artystki będą miały okazję współpracować z kuratorkami i kuratorami, biorącymi udział w projekcie –  przeprowadzone zostaną z nimi wywiady, opublikowane później na stronie Secondary Archive. Spośród kandydatek jury wyłoni po jednej artystce z każdego kraju, która zostanie nagrodzona grantem w wysokości po 300 euro**.

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ: artystki ze wszystkich dziedzin sztuki, które urodziły się w i po 1991 roku na terenie Ukrainy i Białorusi lub gromadziły w nich swój dorobek artystyczny.

 

ZASADY NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: artystki zainteresowane udziałem powinny przesłać zarówno angielską jak i polską wersję poniższych dokumentów:

1) CV

2) Portfolio (maks. 20 MB, dla wideo, należy dodać linki i w razie potrzeby hasło)

3) Artist statement przedstawiający praktykę i wizję artystyczną (maks. 2000 znaków na język) więcej informacji w PDFie secondary_UA and BY

 

WYŚLIJ NA ADRES: contact@secondaryarchive.org

 

TYTUŁ MAILA: Secondary Archive Open Call. Ukraina/Białoruś. (należy wybrać kraj pochodzenia)

 

DEADLINE: 20 czerwca 2021

Zachęcamy artystki aby nadsyłały niezwłocznie swoje zgłoszenie, tak aby jury miało więcej czasu na ich zrecenzowanie. Decyzje podjęte przez jurorów będą ostateczne i niepodważalne. Pytania i dodatkowe informacje można kierować na adres contact@secondaryarchive.org. 

 

Opublikowane 20 maja 2021 r.

Wyniki open call zostaną opublikowane 30 czerwca 2021 r.

 

* należy przez to rozumieć osobę każdej identyfikacji płciowej, utożsamiającą się z kobietą.  

** jako dotacja nagroda pieniężna nie powinna podlegać opodatkowaniu i powinna być traktowana jako kwota brutto. Pomimo tego, ostateczna kwota dożywotnia będzie zależała od prawa danego kraju.

 

PARTNERZY:

 

Katarzyna Kozyra Foundation

Artsvit Gallery

Goethe Institut 

 

Projekt “Secondary Archive – Platform for Central and Eastern European Women Artists: Ukraine and Belarus” wspierany jest przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe