FRIENDS, program wsparcia Fundacji

FRIENDS, program  wsparcia Fundacji

Drodzy PRZYJACIELE,

Poprzedni rok był ogromnym wyzwaniem i miał bezprecedensowy wpływ na nasze życia. Świat kultury i sztuki odczuł te zmiany wyjątkowo dotkliwie. Fundacja Katarzyny Kozyry, dzięki wielkiemu wysiłkowi naszych współpracowników, przetrwała i wciąż działa. Wiele spośród naszych aktywności zostało przeniesionych do sfery cyfrowej i, pomimo opóźnień i przeszkód w czasie rzeczywistym, zdołaliśmy zorganizować wartościowe i ważne wydarzenia. Mimo niemijającego zagrożenia pandemicznego, nie możemy przymykać oczu na rosnącą niesprawiedliwość społeczną i ograniczania wolności w naszym regionie. Podczas gdy my, kobiety w Polsce, wciąż walczymy o prawo do decydowania o własnym ciele, nasi wschodni sąsiedzi zmuszani są do nieustannej walki z brutalnym reżimem regularnie gwałcącym prawa człowieka czy budowania swojej codzienności w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego. W tym roku chcemy wyróżnić tę wymagającą odwagi rolę, jaką przyjmują na siebie artystki zabierające głos w kontekście tych wydarzeń. Artystki, które nie pełnią jedynie funkcji biernych obserwatorek, ale aktywnie uczestniczą w zmieniającej się rzeczywistości. 

 

To właśnie im dedykujemy tegoroczną edycję FRIENDS. Kolekcja FRIENDS, 2021 dostępna dla osób chcących wesprzeć Fundację Katarzyny Kozyry, skompletowana została dzięki wspaniałomyślnym darom najlepszych artystek z Ukrainy, Białorusi i Polski. Prace przekazane do kolekcji FRIENDS, 2021 to nie tylko hojna pomoc w naszej codziennej działalności, ale też pierwszorzędny komentarz do dzisiejszego świata, społecznej i politycznej rzeczywistości w jakiej funkcjonujemy. Wspólnie wyraźmy solidarność z naszymi sąsiadami poprzez wsparcie działań Fundacji Katarzyny Kozyry w zakresie umacniania pozycji kobiet w świecie kultury i sztuki. 

 

Na kolejnych stronach mamy przyjemność zaprezentować kolekcję FRIENDS, 2021 skomponowaną z limitowanych edycji prac fotograficznych 15 uznanych artystek, a dostępną jedynie dla dobroczyńców naszej Fundacji. Mamy nadzieję, że zaprezentowane niżej prace przypadną Wam do gustu i poruszą Was tak bardzo, jak nas podczas pracy nad tegoroczną kolekcją. 

 

Dziękujemy za Waszą uwagę oraz nieustające wsparcie. 

 

Katarzyna Kozyra

Prezeska FKK

 

Marek Zaliwski

Prezes FRIENDS,

Przewodniczący Rady Nadzorczej FKK

PRZYJACIELE, otrzymują:

  • Newsletter z aktualnościami na temat wydarzeń dedykowanych kobietom w kulturze i sztuce, organizowanych przez FKK, zagraniczne organizacje partnerskie Fundacji oraz inne instytucje wspierające kobiety artystki na świecie. 
  • Ekskluzywne zaproszenia na prywatne pokazy wystaw Katarzyny Kozyry w galeriach i instytucjach sztuki na całym świecie.
  • Zaproszenia do udziału w zamkniętych sesjach seminaryjnych w Warszawie, organizowanych przez Fundację z udziałem wybitnych artystów, znakomitych krytyków, filozofów i pisarzy.
  • Egzemplarz publikacji wydanych przez Fundację Katarzyny Kozyry oraz zniżki na inne produkty FKK.
  • Zaproszenia na wydarzenia organizowane przez Fundację Katarzyny Kozyry oraz specjalne wydarzenia dedykowane dla grona FRIENDS. 
  • W dowód wdzięczności za odpowiednią darowiznę pieniężną, wybrane prace z kolekcji 2021 lub z pośród nadal dostępnych prac z poprzednich edycji.

PRZYJACIELE, wspomagają:

Aby dołączyć do programu FRIENDS Fundacji Katarzyny Kozyry przekaż darowiznę finansową. Twoja pomoc pozwala nam realizować nasz program wspierania artystek. Organizujemy projekty badawcze, rezydencje, wystawy, seminaria oraz wykłady. W zeszłym roku udało nam się zorganizować kilka ważnych inicjatyw: 

 

  • „Urszula Broll. Atman znaczy oddech” pierwszy kompletny katalog retrospektywny i wystawa artystki w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Pałacu Królikarnia (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). To projekt badawczy opracowany w ramach programu „Odkrywanie i odkrywanie na nowo artystek z nurtu feministycznego”. W 2021 r. wystawa trafiła do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, będzie również pokazywana w Galerii BWA w Bielsku Białej.
  • W ciągu ostatniego roku Fundacja rozwinęła międzynarodowy projekt „Secondary Archive” (secondaryarchive.org) tworząc internetową platformę wiedzy reprezentującą trzy pokolenia artystek z Europy Środkowo-Wschodniej. Rozpoczynając od krajów wyszehradzkich, w tym roku rozwijamy archiwum o sylwetki artystów z Ukrainy i Białorusi dzięki naszym partnerom: Galerii Artsvit w Dnieprze na Ukrainie oraz The Goethe Institut w Mińsku wraz z założycielami Y Galeria z Mińska, która to po 11 latach niestety musiała zaprzestać swojej działalności ze względu na obecną sytuację na Białorusi.
  • Wydaliśmy i wypromowaliśmy polską edycję książki „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki” (wyd. Pinczuk Art Center, red. Kateryna Iakovlenko), która jest jedną z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej poprzez soczewkę płci, obejmującą okres od końca XIX wieku do artystycznych eksperymentów początku XXI wieku.
  • Wspólnie z Galerią Program i Fundacją Promocji Sztuki Współczesnej PSW zorganizowaliśmy w Warszawie wystawę NIEZALEŻNE CZĄSTKI – KONTRAKULTURA POLSKA (1967 – 1975). Wystawa kuratorowana przez Kamila Sipowicza prezentowała archiwalne fotografie dokumentujące ruch kulturalny i bunt hippisów, outsiderów i niezależnych artystów przeciwko komunistycznemu reżimowi lat 60. i 70. XX wieku.
  • Otworzyliśmy wystawę Katarzyny Kozyry „Świat wzorcowy” stworzoną specjalnie dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Instalacja składała się z kilkuset obiektów, które artystka wykorzystała do tej pory w swoich projektach, tworząc zestawienie symboli z 25-lecia Kozyry w sztuce.
  • Wspólnie z Fundacją VOX Artis zorganizowaliśmy wystawę Katarzyny Kozyry w Concordia Design w Poznaniu, która dotyczyła pracy “Summertale” z 2008 roku. Była to interwencja w przestrzeń publiczną rozłożoną na ponad 600-metrowej fasadzie wieżowca Bałtyk w centrum Poznania. Sylwetka Katarzyny Kozyry z kneblem w ustach reprezentuje ideał kobiecości upragniony przez dużą część dzisiejszego społeczeństwa.

 

 

FRIENDS, kolekcja 2021:

Tegoroczna kolekcja FRIENDS, Fundacji Katarzyny Kozyry powstała dzięki współpracy 15 artystek z Polski, Białorusi i Ukrainy które przekazały na ten cel swoje prace. Drukowane w limitowanych nakładach 20 egzemplarzy, ca. A4 (210 x 297mm) na papierze Hahnemühle 300 x 400mm, prace są sygnowane ołówkiem przez artystki i numerowane: cyframi arabskimi w 14 zestawach pełnej kolekcji, oraz po 6 egzemplarzy w numeracji rzymskiej, które można wybrać indywidualnie.

 

Serdecznie dziękujemy uczestniczącym artystkom za ich wkład, który jest przykładem koleżeństwa i siostrzeństwa wśród kobiet z naszego regionu, które fundacja także pragnie manifestować i uosabiać w każdym swoim kolejnym przedsięwzięciu.

KATALOG FRIENDS, 2021:

FRIENDS, kolekcja 2020:

W ubiegłym roku Fundacja Katarzyny Kozyry przygotowała kolekcję piętnastu artystek z: Polski, Węgier, Czech, Rumunii i Słowacji, które podarowały nam swe prace. Prace te są drukowane w 20 kopiach, ca. A4 (210x297mm), drukowanych na 300x400mm papierze Hah-nemühle, podpisane ołówkiem przez autorki, numerowane: 14 o numeracji arabskiej (do podarowania jako pełne kolekcje) i 6 o numera-cji rzymskiej (do podarowania jako prace pojedyncze).

To są wybitne dzieła, co czyni nas wyjątkowo szczęśliwymi, że możemy pracować z KOBIETAMI dla KOBIET!

Jednocześnie dziękujemy artystkom za ich szczodrość, charakter i za kobiecą solidarność!

 

Prace indywidualne z kolekcji FRIENDS, 2020 nadal dostępne:

 

Elżbieta Jabłońska, Supermatka, 2002

Katarzyna Kozyra, Pojawienie się jako Lou Salome, 2006

Goshka Macuga, Wolność, 2020

Paulina Ołowska, Portret modernistki, 2000

Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, 1974-2020

Agnieszka Polska, Klucz miłości, 2020

Joanna Rajkowska, Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2015

Jadwiga Sawicka, Rajtuzy, Biustonosz, 1996 (dyptyk)

Marianne Csáky, Perhaps in Space – Mom’s Garden, 2013

Orshi Drozdik, Girl with Backsack (Malevich Boy with Backsack), 2014

Katalin Ladik, Folksong in Blue, 1981

Ivona Lovas, My Hands, 2010 (dyptyk)

Veronika Bromova, Verogate G, 2007-2018

Kateřina Šedá, No Light, 2018 (dyptyk)

Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, Caryatids, 2013

KATALOG FRIENDS, 2020:

PRZYJACIELE, kolekcja 2019:

W ubiegłym roku Katarzyna Kozyra zadedykowała wyjątkową kolekcję swoich prac, by podziękować PRZYJACIOŁOM. Jako wyraz wdzięczności za Wasze wsparcie, możecie zostać uhonorowani fotografią wybraną spośród 18 różnych prac w sumie 29 fotografii [o wymiarach 210×297 mm wydrukowanych na papierze Hannemuhle 297×420 mm] podpisanych i ponumerowanych przez Katarzynę Kozyrę w serii 14 prac (cyfry arabskie) oraz 6 pełnych serii (cyfry rzymskie), które odzwierciedlają życiowy dorobek artystki.

 

Kolekcja fotografii dla PRZYJACIÓŁ zawiera najsłynniejsze prace Kozyry takie jak Piramida Zwierząt (1993), Olimpia (1996) oraz Łaźnia (1997), za którą artystka otrzymała nagrodę honorową – jedno z najwyższych wyróżnień, jakie kiedykolwiek przyznano polskiemu artyście podczas Biennale w Wenecji. W kolekcji znajduje się również pierwsza praca artystki zaprezentowana na wystawie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie [Hełmy] (1991), portret jej bliskiego przyjaciela i współlokatora z Rakowieckiej, wykonany z fotografii pochodzących z czwartego roku studiów na wydziale rzeźby w pracowni profesora Kowalsk- iego, z czasu w którym u artystki zdiagnozowano ziarnicę złośliwą: Karaski w Pościeli (1992). A także najnowszy projekt Kozyry, który powstawał podczas trwających przez ostatnie 6 lat podróży Kozyry do Jerozolimy: Szukając Jezusa (2018).

 

Przyjaciół zainteresowanych zobaczeniem kolekcji prosimy o kontakt mailowy pod adresem: friends@fundacjakatarzynykozyry.pl

 

Prace indywidualne z kolekcji FRIENDS, 2019 nadal dostępne:

 

Obiekty (Hełmy), 1991

Karaski w Pościeli, 1992 – 2018

Piramida Zwierząt, 1993

Krzysztof Czerwiński II, 1995 (dyptyk)

Olimpia, 1996

Łaźnia Damska, 1997

Męska Łaźnia, 1999 (kwadryptyk)

Święto Wiosny, 1999 – 2002 (6 prac)

Kobiety Czekają, 1994 – 1998

Kara i Zbrodnia, 2002

Lekcja Tańca, 2001

Lords of the Dance, 2002

Faces, 2006

Diwa. Reinkarnacja, 2005:

Cheerleaderka, 2006

Opowieść Letnia, 2008

Bez tytułu (Burki), 2018

Szukając Jezusa, 2018

 

KATALOG FRIENDS, 2019:

KONTAKT:

Katarzyny Kozyra Foundation

ul. Bukowa 12

02-708 Warsaw, Poland

foundation@katarzynakozyra.pl

 

ING Bank Śląski:

[przelew w PLN] PL 77 1050 1025 1000 0090 9627 8172

[przelew w EUR] PL 20 1050 1025 1000 0090 8001 1522

W tytule przelewu proszę wpisać: Friends, program wsparcia Fundacji Katarzyny Kozyry

 

ING Bank Śląski S.A.

ul. Sokolska 34 40-086 Katowice