NASZA

FUNDACJA

Fundacja Katarzyny Kozyry została stworzona przez Katarzynę Kozyrę w 2012 roku w Warszawie. Jej droga do uznania w kraju oraz za granicą była długa i trudna. Z tego powodu, założyła Fundację, aby wspierać artystki oraz kobiety pracujące w kulturze w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

Jesteśmy małym zespołem, ale wiemy, że możemy coś zmienić. Przez ostatnie 11 lat nasze projekty i codzienna praca były poświęcone wartościom, w które wierzymy:

 

  • Walka ze szklanym sufitem” i innymi barierami w polu kultury.
  • Podważanie norm społecznych warunkujących niską reprezentację kobiet w sztuce.
  • Budowa silnej zawodowej społeczności oraz sieci kontaktów między kobietami sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Od momentu powstania Fundacji zorganizowaliśmy wiele projektów, wystaw oraz festiwali. Pomagamy kobietom sztuki w promowaniu ich twórczości, kręceniu filmów dokumentalnych, publikowaniu książek. Pracujemy z najwybitniejszymi artystkami Europy Środkowej i Wschodniej – zarówno młodymi jak i ze starszego pokolenia, sławnymi oraz nieznanymi, o uznanej pozycji w historii sztuki oraz niesprawiedliwie pomijanymi. Wszystkie spośród tych artystek reprezentują różne nurty oraz perspektywy istnienia kobiet w kulturze i jesteśmy dumni, że możemy je wspierać.

 

Wśród głównych programów działalności Fundacji są:

MONITORING OBECNOŚCI KOBIET W INSTYTUCJACH KULTURY ORAZ NA RYNKU SZTUKI

Pozornie równość kobiet w instytucjonalnym systemie kultury to temat wymagający uwagi i nadzoru. Jako kontynuację raportu Marne Szanse na Awanse z 2016 roku, Fundacja Katarzyny Kozyry zajmuje się monitorowaniem sytuacji kobiet w wybranych obszarach świata kultury i sztuki w Polsce, w ciągle zmieniających się okolicznościach po 2015 roku. Analizujemy zmiany, które mają miejsce we władzach instytucji kultury. Badamy obecność kobiet w publicznych instytucjach kultury, w tym w konkursach na stanowiska, a także sprawdzamy sytuację artystek w prywatnych galeriach, poruszając ważny aspekt ich wynagrodzeń.

WSPARCIE MŁODYCH ARTYSTEK I ARCHITEKTEK

Fundacja Katarzyny Kozyry organizuje spotkania oraz dyskusje poświęcone niskiej reprezentacji kobiet w międzynarodowej architekturze i historii sztuki.

SECONDARY ARCHIVE: ARTYSTKI Z EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

Projekt ma na celu stworzenie wirtualnego archiwum oraz platformy służącej do kooperacji pomiędzy artystkami/artystami oraz instytucjami kultury z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest odkrywanie i promocja artystek – zarówno debiutujących, jak i tych zapomnianych.

DISCOVERING and REDISCOVERING FEMALE ARITSTS

Cykl seminariów oraz wykładów skupionych na odkrywaniu wybitnych kobiet, które przyczyniły się do zmian w swoich społecznościach, ale obecnie pozostają nieznane.

Zespół

PARTNERZY

Od początku swojej działalności współpracowałyśmy z wieloma instytucjami i muzeami w Polsce oraz zagranicą: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, Muzeum Narodowe, Warszawa, Kulturhuset, City of Stockholm Cultural Department, Sztokholm, Kunstsammlung Nordrhein Westfalen, Düsseldorf, Three Shadows Photography Art Centre, Pekin i in.

 

Zaufali nam także: Planete+ Doc Film Festival i Against Gravity, Spielart Festival, Monachium, „Anares” Association Bulstat, Sofia Queer Forum, Sofia, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Warszawa, Fundacja Feminoteka, Warszawa, Postmasters Gallery, Nowy Jork, The Naggar School of Photography, Media, New Music, Visual Comm. and Phototherapy in Musrara, Jerozolima, Atlas Sztuki, Łódź, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie oraz FILIGRAN TRAEGERSYSTEME GmbH Co. KG. i in.pomiędzy płciami.

 

W 2022 roku Fundacja Katarzyny Kozyry otrzymała grant Foundation for Arts Initiatives.

FRIENDS, program wsparcia Fundacji

Program FRIENDS został stworzony, aby wspierać działania statutowe Fundacji Katarzyny Kozyry, polegające na wspieraniu kobiet w sztuce, realizowaniu projektów badawczych, organizowaniu wystaw, seminariów, publikowaniu książek. Zapraszamy do wyjątkowego grona Przyjaciół Fundacji oraz wsparcia finansowego.

By odwdzięczyć się Państwu za szczodrość proponujemy dostęp do specjalnie przygotowanych wydarzeń oraz materiałów, a także ekskluzywnych kolekcji sztuki współczesnej stworzonych dla Przyjaciół Fundacji.

RAPORTY

KONTAKT

Fundacja Katarzyny Kozyry 

ul. Bukowa 12

02-708 Warszawa

 

katarzynakozyrafoundation.pl

foundation@katarzynakozyra.pl

 

KRS: 0000423059

NIP: 5213632117

Regon: 146161069

 

ING Bank Śląski:

[przelew w PLN] PL 77 1050 1025 1000 0090 9627 8172

[przelew w EUR] PL 20 1050 1025 1000 0090 8001 1522

W tytule przelewu proszę wpisać: Friends, program wsparcia Fundacji Katarzyny Kozyry

 

ING Bank Śląski S.A.

ul. Sokolska 34 40-086 Katowice