SECONDARY ARCHIVE

OPEN CALL DLA MŁODYCH ARTYSTEK Z KRAJÓW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ: WYNIKI OPEN CALL

 

Przedstawiamy ostateczny wybór jury z naboru Secondary Archive artystek urodzonych po 1989 roku.

Poniżej prezentujemy zwyciężczynie z każdego kraju oraz listę artystek zaproszonych do udziału w archiwum. Do każdej z laureatek odezwiemy się osobiście w najbliższym czasie. Gratulujemy!

 

POLSKA
ZWYCIĘŻCZYNI: Zuzanna Bartoszek 
Weronika Wysocka
Kolektyw Łaski 
Barbara Gryka 
Marta Romankiv 
Kornelia Dzikowska  
Alicja Czyczel 
Magdalena Ciemierkiewicz 
Jadwiga Subczynska 
Ewelina Węgiel 
 
SŁOWACJA:
ZWYCIĘŻCZYNI: Leontína Berková
Nikola Čemanová
Zuzana Pustaiová
Eva Škrovinová
Marika Smreková
 
CZECHY:
ZWYCIĘŻCZYNI: Mirka Ptáčková
Markéta Soukupová (PINK FLAMINGO)
Kateřina Konvalinová
Markéta Garai  
Lucie Nováčková
 
WĘGRY:
ZWYCIĘŻCZYNI: Nikolett Balázs 
Viktoria Monhor 
Judit Schuller 
Lovász Luca 
Szilvia Bolla 
 
____________________________________________________________________________

 

OPEN CALL DLA MŁODYCH ARTYSTEK Z KRAJÓW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

Fundacja Katarzyny Kozyry (Polska) we współpracy z MeetFactory (Czechy), Easttopics (Węgry) i Björnsonova (Słowacja) zaprasza młode artystki* do udziału w projekcie Secondary Archive – internetowej platformie sztuki, poświęconej twórczości artystek z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem projektu jest promowanie, odkrywanie i refleksja nad sztuką kobiet, a także przedstawienie najcenniejszych zjawisk sztuki współczesnej krajów Wyszehradzkich z perspektywy kobiet. Archiwum będzie gromadzić wypowiedzi artystek trzech pokoleń – tych, które tworzyły przed rokiem 1989; które zaczęły swoją działalność artystyczną tuż po upadku komunizmu oraz najmłodszych artystek, urodzonych po 1989 roku. Archiwum ma w założeniu funkcjonować jako wielonarodowa platforma wymiany informacji o twórczości artystycznej kobiet z Europy Środkowej i Wschodniej i będzie przeznaczone zarówno dla specjalistów, jak i dla szerszej publiczności. Projekt wspierany przez Fundusz Wyszehradzki i nawiązuje współprace pomiędzy instytucjami i praktykami sztuki z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

 

Adresatkami open call’a są artystki rozpoczynające swoją karierę. Wybrane kandydatki będą poproszone o przygotowanie wypowiedzi tekstowej na temat swojej twórczości, tak, żeby jak najlepiej przedstawić swoją praktykę szerszej publiczności. Ponadto, artystki będą miały okazję współpracować z kuratorkami i kuratorami, biorącymi udział w projekcie –  przeprowadzone zostaną z nimi wywiady, opublikowane później na stronie Secondary Archive. Spośród kandydatek jury wyłoni  po jednej artystce z każdego kraju, która zostanie nagrodzona grantem w wysokości po 500 euro**.

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ: artystki ze wszystkich dziedzin sztuki, które urodziły się po 31 grudnia 1989 roku na terenie Czech, Polski, Słowacji albo Węgier lub gromadziły w nich swój dorobek artystyczny.

 

ZASADY NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: artystki zainteresowane udziałem powinny przesłać zarówno angielską jak i polską wersję poniższych dokumentów:

1) CV.

2) Portfolio (maks. 20 MB, dla wideo, należy dodać linki i w razie potrzeby hasło).

3) Artist statement przedstawiający praktykę i wizję artystyczną (maks. 2000 znaków na język).

 

WYŚLIJ NA ADRES: hello@secondaryarchive.org

TYTUŁ MAILA: Open Call for artists_PL     

DEADLINE: 30 września 2020 r., godz. 12.00 CET.  

Zachęcamy artystki aby nadsyłały niezwłocznie swoje zgłoszenie, tak aby jury miało więcej czasu na ich zrecenzowanie.

 

PROCES SELEKCJI: 

Jury projektu:

Hanna Wróblewska – Dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. W projekcie Secondary Archive jest honorowym członkiem Jury.
Agata Cieślak – jest artystką wizualną i pisarką, mieszka w Warszawie. Obecnie współpracuje z Fundacją Katarzyny Kozyry w Polsce, kraju, który reprezentuje w projekcie Secondary Archive.
Róna Kopeczky – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Budapeszcie, jest współzałożycielką Easttopics, platformy poświęconej sztuce Wschodniej Europy. W projekcie Secondary Archive reprezentuje Węgry.
Lucia Kvočáková – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Pradze, jest współzałożycielką BJÖRNSONOVA – kolektywu łączącego aktywności i projekty pochodzące ze Słowacji, kraju, który Kvočáková reprezentuje w projekcie Secondary Archive.
Piotr Sikora – krytyk i kurator, mieszka w Pradze, gdzie pracuje w MeetFactory – międzynarodowym centrum non-profit sztuki współczesnej. W projekcie Secondary Archive reprezentuje Czechy.

 

Decyzje podjęte przez jurorów będą ostateczne i niepodważalne.

Pytania i dodatkowe informacje można kierować na adres hello@secondaryarchive.org

 

Partnerzy:

Easttopics

www.easttopics.com

MeetFactory

www.meetfactory.cz

BJÖRNSONOVA

www.bjornsonova.com

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Visegrad Fund

Visegrad Fund: www.visegradfund.org

 

 

Opublikowane 15 sierpnia 2020 r.

Skład jury opublikowany 30 września 2020 r.

Wyniki open call opublikowane 26 października 2020 r. 

______________________________________________________________________________________________

  • * należy przez to rozumieć osobę każdej identyfikacji płciowej, utożsamiającąsię z kobietą.  
  • **jako dotacja nagroda pieniężna nie powinna podlegać opodatkowaniu i powinna być traktowana jako kwota brutto. Pomimo tego, ostateczna kwota dożywotnia będzie zależała od prawa danego kraju.