WYSTAWA

„Katarzyna Kozyra. Świat wzorcowy”

Katarzyna Kozyra. Świat wzorcowy

5.05.2021 – 23.05.2021

wernisaż: 4 maja 2021, godz. 18.00

 

wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

Na swojej najnowszej wystawie Katarzyna Kozyra wraca do roli rzeźbiarki, pracując z tym medium po raz pierwszy od czasów Piramidy zwierząt. Stworzona specjalnie na potrzeby ekspozycji w IWP instalacja składa się z kilkuset obiektów używanych przez artystkę w jej projektach, stając się nietypowym podsumowaniem dorobku twórczego Kozyry z ostatnich 25 lat.

 

W sztuce polskiej Katarzyna Kozyra ma ugruntowaną pozycję i choć od jej debiutu minęło blisko 30 lat, to niektórzy wciąż kojarzą ją przede wszystkim jako skandalistkę czy prowokatorkę. Nie ulega wątpliwości, że od pierwszych projektów stworzonych w nurcie sztuki krytycznej, takich jak Piramida zwierząt (1993), Olimpia (1996) czy Więzy krwi(1995), do późniejszych prac z cyklu W sztuce marzenia stają się rzeczywistością (2003–2008) artystka konsekwentnie zwracała się ku tematom społecznie postrzeganym wówczas jako tabu. Śmierć, płeć, ciało, wiek, normy społeczne w ujęciu Kozyry wywoływały często ostrą polemikę, czemu nierzadko towarzyszyły akty cenzury, skandale czy protesty. Burzliwe emocje, które wówczas wywoływały projekty artystki, oddziaływały na nią samą, nawiedzając jak widmo kolejne jej prace.

 

Wystawa Świat wzorcowy przedstawia dorobek artystyczny Katarzyny Kozyry nie jako uporządkowany wykaz poszczególnych projektów, ale jako portret powtarzającej się sytuacji wokół nich. Tytuł odwołuje się do sytuacji idealnej, w której wystawa jest możliwością komunikacji między artystką a widzem. To spotkanie dla obu stron zawsze odbywało się w atmosferze napięcia, strachu, oczekiwań. Lecz nawet jeśli było ono niekomfortowe, zawsze było pożądane. A zatem głównym bohaterem wystawy staje się ten nieuchwytny moment, stopklatka zdarzenia pomiędzy widzem, artystką i jej sztuką.

 

Na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w formie oryginalnej instalacji będzie można zobaczyć ponad 250 oryginalnych obiektów używanych przez Katarzynę Kozyrę w najbardziej znanych jej projektach, w tym m.in. w Olimpii, Łaźni, Łaźni męskiej, Karze i zbrodniW czasie trwania wystawy na stronie internetowej artystki (katarzynakozyra.pl) można będzie zobaczyć pełne wersję wszystkich jej projektów wideo oraz przeczytać o historii i okolicznościach tworzenia każdego z nich.

 

Mapa wystawy

 

 

Miejsce: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, sala im. W. Telakowskiej

Ul. Świętojerska 5/7, Warszawa, 00-236

 

Limit osób na wystawie – 30.

Na terenie obiektu obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych i dezynfekowanie rąk.

Autorka projektu artystycznego: Katarzyna Kozyra

Kuratorka: Asia Tsisar

Scenografia: Diana Marszałek

Kostiumy: Wiola Marciniak 

Projekt graficzny: Jakub Jezierski

Zespół projektu:Joanna Bury, Mikołaj Vintoniak, Iwona Łabuz, Magdalena Majewska, Ola Nowicka, Gabriela Porada.

 

Podziękowania: Piotr Bernatowicz, Dariusz Bochenek, Monika Bończa – Tomaszewska, Adam Bubel, Grzegorz Gajewski, Olga Gawerska, Sergiej Kowalionok, Marta Miś, Anna Muszyńska, Remigiusz Olszewski, Aleksandra Pawelska, Bartosz Pawłowski, Stanisław Ryngiel, Paweł Słowik, Małgorzata Wrocławska – Sznajder, Agnieszka Wasilewska, Hanna Wróblewska, Anna Zagrodska, Aleksandra  Zientecka, Fabio Cavallucci oraz Rada Fundacji Katarzyny Kozyry, Marek Zaliwski oraz grono Przyjaciół Fundacji Katarzyny Kozyry oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w realizacji prac  prezentowanych na wystawie. 

 

Partnerzy: Fundacja Katarzyny Kozyry, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Szpital Wolski.

Partnerzy medialni: Rzeczpospolita, News Point, Vogue, Elle Decoration, Label Magazine, Czasopismo Sztuka.