Wystawa

„Secondary Archive: Women Artists in War” – wystawa w Galerii Labirynt

18 maja, o godz. 19.00 w siedzibie Galerii Labirynt odbędzie się otwarcie wystawy „Secondary Archive: Women Artists in War”. Wystawa rzuca nowe światło na sztukę kobiet, które tworząc w kontekście wojny, przekształcają swoje doświadczenia w uniwersalny i ponadczasowy język sztuki. Łączy różne spojrzenia zarówno twórczyń, których wojna dotyka bezpośrednio, jak i artystek z Polski, które przeżywają konflikt na zupełnie innym poziomie. 

 

Uczestniczki wystawy w swoich pracach nie przedstawiają wojny bezpośrednio – odwołują się do wspomnień o domu i dzieciństwie oraz sprawdzają nowe możliwości praktyk upamiętniania. Poruszają na nowo i zastanawiają się również nad relacją z własnym ciałem, seksem, opieką oraz generycznym ciałem jako przedmiotem wojny.

 

W ramach wystawy z ukraińskimi artystkami podejmują dialog artystki z Polski, zajmujące się pokrewną tematyką: domem, ciałem, ziemią. Dzięki temu możemy zobaczyć głębsze powiązania kultury ukraińskiej i polskiej, tendencje w sztuce wschodnioeuropejskiej w podejmowaniu tematów drażliwych, a także porozmawiać o powszechnej solidarności kobiecej.

 

Wystawa odbywa się w ramach kolejnej odsłony ukraińskiej edycji projektu Secondary Archive. To projekt, który ma na celu badanie i archiwizację sztuki kobiet głównie środkowo- i wschodnioeuropejskie, obejmując okres od II wojny światowej do czasów współczesnych.. 15 marca 2024 do platformy dołączyło 15 ukraińskich artystek pracujących głównie z doświadczeniami związanymi z pełnoskalową inwazją rosyjską.

 

Otwarcie wystawy: 18.05.2024 (sobota), godz. 19.00

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Wystawa czynna do 18.08.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

 

Artystki UA: Katya Buchatska, Katya Libkind, Lucy Ivanova, Olha Marusyn, Anna Ivchenko, Inga Levi, Daria Molokoiedova, Marharyta Polovinko, Dasha Chechushkova, Olia Yeriemieieva, Sana Shahmuradova Tanska, Yuliia Danylevska, Kateryna Aliinyk, Viktoriia Rozentsveih, Karina Synytsia

Artystki PL: Magdalena Franczak, Katarzyna Kozyra, Małgorzata Pawlak, Ewa Zarzycka, Marta Zgierska

Zespół kuratorski: Alya Segal, Waldemar Tatarczuk

Partnerzy: Galeria Artsvit, Galeria Labirynt, Fundacja Katarzyny Kozyry 

Projekt „Secondary Archive. Women Artists in War” jest wspierany przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.