Open Call

Secondary Archive – Open Call dla artystek z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Węgier, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Serbii i Słowacji

Fundacja Katarzyny Kozyry (Polska) wraz z partnerami z przyjemnością zaprasza artystki identyfikujące się jako kobiety, które są na początku swojej kariery, do udziału w Otwartym Naborze do Secondary Archive – internetowego archiwum artystek z Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Secondary Archive jest międzynarodowym źródłem informacji o sztuce kobiet z tego regionu. Gromadzi osobiste (artystyczne) wypowiedzi trzech pokoleń kobiet urodzonych po II wojnie światowej do końca lat 90./początku 2000. Dotychczas Secondary Archive miało 4 edycje, gromadząc wypowiedzi artystek z Czech, Węgier, Polski i Słowacji; Białorusi i Ukrainy oraz Albanii, Kosowa i Serbii.

 

Otwarty nabór skierowany jest do wschodzących i początkujących artystek, aby wysłuchać ich głosów i przedstawić ich perspektywy. Wybrane kandydatki zostaną zaproszone do napisania wypowiedzi artystycznej (statement) we współpracy z kuratorami projektu. Wyniki tej pracy zostaną opublikowane na stronie Archiwum. Dodatkowo jury wybierze jedną artystkę z każdego kraju (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Macedonia Północna), której wizja i praktyka artystyczna zostaną nagrodzone grantem w wysokości 500,00 euro. Z puli dotychczasowych partnerów – krajów Grupy Wyszehradzkiej i poprzednich trzech partnerów z Bałkanów (Albania, Kosowo i Serbia), jury wybierze jedną artystkę, której wizja i praktyka artystyczna zostaną nagrodzone grantem w wysokości 500,00 euro.

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ: Artystki zajmujące się wszystkimi dziedzinami sztuk wizualnych z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej oraz Albanii, Czech, Węgier, Kosowa, Polski, Serbii i Słowacji, które urodziły się po 31 grudnia 1987 r.

 

WYMAGANIA: Artystki zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie w języku angielskim i ojczystym następujących dokumentów:

  1. 1. Krótkiej biografii (do 550 znaków).
    2. Krótkiego listu motywacyjnego wyjaśniającego swoją praktykę artystyczną (maks. 2000 znaków w jednym języku). Po wybraniu do projektu ostateczna wypowiedź (statement) zostanie opracowana na podstawie listu motywacyjnego we współpracy z kuratorami. Więcej informacji na stronie: https://secondaryarchive.org/about/.
    3. Portfolio do 10 prac (w przypadku wideo, prosimy o podanie linków i haseł, jeśli są potrzebne).
    4. Opcjonalnie CV. 

INFORMACJE DLA KANDYDATEK:

PYTANIA DO ROZWAŻENIA W LIŚCIE MOTYWACYJNYM I PRZYSZŁEJ WYPOWIEDZI:

  1. 1. Opisz, jak widzisz siebie na współczesnej scenie artystycznej w swoim kraju i na arenie międzynarodowej.
    2. Ujawnij osobiste, polityczne, społeczne i ekologiczne tematy w swojej praktyce.
    3. Możesz poruszyć tematy, które kształtowały Twoją praktykę artystyczną/badania, takie jak tożsamość, przynależność, wychowanie itp.
  2. WYŚLIJ NA: hello@secondaryarchive.org 

TEMAT WIADOMOŚCI: Secondary Archive Open Call. Albania / Bośnia i Hercegowina / Kosowo / Czarnogóra / Macedonia Północna / Serbia / Czechy / Węgry / Polska / Słowacja (prosimy wskazać swój kraj) 

 

DEADLINE: 17.10.2024 (północ CET, nowy deadline) 3.10.2024 (północ CET)

 

W razie pytań i dodatkowych informacji prosimy pisać na hello@secondaryarchive.org

 

PROCES WYBORU: Wyniki wyboru finalistek i laureatek zostaną ogłoszone najpóźniej na początku grudnia 2024 r.

 

PARTNERZY PROJEKTU: Tirana Art Lab (Albania), Association of citizens Obojena klapa (Bośnia i Herzegovina), MeetFactory (Czechy), Easttopics (Węgry), Oral History Initiative (Kosowo), Institute of Contemporary Art (Montenegro),Organization for arts and science FACULTY OF THINGS THAT CAN’T BE LEARNED (Macedonia Północna), Center for Cultural Decontamination (Serbia), björnsonova (Słowacja).

 

Fundacja Katarzyny Kozyry 

Koordynacja: Iga Maria Szczepańska 

Grafika: Marcel Kaczmarek 

Wsparcie projektu: Adrianna Kowalik

 

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji za pośrednictwem grantów wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest wspieranie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Fundusz Wyszehradzki: www.visegradfund.org