70 artystek z Ukrainy i Białorusi dołączy 23 lutego do projektu Secondary Archive – unikalnej na skalę europejską inicjatywy, która odpowiada na problem braku widoczności kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej w najnowszej historii sztuki. Platforma secondaryarchive.org ma za zadanie nie tylko pokazać twórczość artystek z tego regionu, ale także stworzyć miejsce, w którym będą mogły mówić same za siebie. Wypowiedzi trzech pokoleń artystek z Ukrainy i Białorusi zawierają w sobie m.in. historie wojen, udanych i nieudanych rewolucji, opowieści o życiu w sowieckim reżimie, codzienności „ostatniej dyktatury Europy”, roli artystek i strategiach oporu jakie mogą podejmować. W sytuacji narastających napięć międzynarodowych wymiana doświadczeń i solidarność kobiet z objętych terrorem i stojących w jego obliczu państw jest wyjątkowo ważna. Cyfrowe archiwum, w którym znajdują się obecnie setki wypowiedzi, przykłady prac i esejów, powstało dzięki współpracy Fundacji Katarzyny Kozyry z międzynarodowymi partnerami – Artsvit Gallery (Ukraina) oraz Instytut Goethego we współpracy z Ambasadą Kultury (Białoruś) i wspierany jest przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.
Sztuka Ukrainy i Białorusi przez długi czas pozostawała nieznana międzynarodowej publiczności. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się Białoruś, gdzie nie istnieją obecnie żadne państwowe ani prywatne instytucje, w których współczesne artystki i artyści mogliby prezentować swoje prace. Kraj, który w ubiegłej dekadzie, przeżywał rodzaj „kulturalnej odwilży”, w przeciągu ostatnich dwóch lat z powrotem został brutalnie odcięty od reszty świata. W odpowiedzi na masowe, antyrządowe protesty zamknięto ostatnie niezależne podmioty kulturalne, znaczna część przedstawicieli kultury opuściła kraj, a niektórzy z nich nadal przebywają w więzieniach.
Fundacja Katarzyny Kozyry wraz z partnerami już od dwóch lat pracuje nad pokazaniem artystek z regionu i historii ich praktyk. Secondaryarchive.org to przestrzeń, w której mogą mówić swoim własnym głosem. Platforma, na której w zeszłym roku udało się zgromadzić setki profili artystek z Polski, Węgier, Czech i Słowacji, teraz poszerza swoje granice. Do archiwum dołączy pięćdziesiąt twórczyń z Ukrainy i dwadzieścia z Białorusi. Realizowany dzięki wspólnemu wysiłkowi lokalnych kuratorek, artystek i koordynatorek projekt obejmuje twórczynie ze wszystkich środowisk – wschodzące, młode, nieznane, a także te o ugruntowanej pozycji. Znalazły się tam świadectwa m.in. Tetiany Jabłońskiej, jednej z dwóch ukraińskich artystek reprezentujących Związek Radziecki na Biennale w Wenecji, Iryny Pap, najsłynniejszej fotografki reportażowej w ZSRR, czy Ałły Horskiej, która została zamordowana przez reżim w 1970 roku za swoje poglądy polityczne, zarazem jak i takich kluczowych dla współczesnej białoruskiej i ukraińskiej sztuki jak Marina Naprushkina, Lada Nakonechna, Vlada Ralko, Ala Savashević, Zhanna Kadyrova oraz inne.
Wypowiedzi artystek z Ukrainy i Białorusi, a także nowe eseje krytyczne lokalnych kuratorów będą dostępne od 23 lutego na stronie secondaryarchive.org
Dyskusja poświęcona inauguracji projektu będzie transmitowana na żywo na Facebooku Fundacji oraz partnerów projektu.
Dołącz do wydarzenia!
Data: 23 lutego.
Godzina: 18:00 CET / 19:00 EET / 20:00 MSK
SECONDARY ARCHIVE – KOLOFON
Lider projektu: Fundacja Katarzyny Kozyry
Partnerzy: Ambasada Kultury (Białoruś), Galeria Artsvit (Ukraina), Instytut Goethego
Kuratorka projektu: Asia Tsisar
Koordynacja projektu: Magdalena Majewska
Wsparcie projektu: Zuzanna Andruszko
Projekt i identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek
Strona internetowa: Aleksandra Gajda
Redakcja strony: Justyna Michalska
Kontakt z mediami: Joanna Andruszko
BIAŁORUŚ
Partnerzy: Ambasada Kultury, Goethe Institut e.V
Koordynacja projektu: Anna Chistoserdova, Valentina Kiselyova
Zespół kuratorski: Anna Karpenko, Sophia Sadovskaya
Tłumaczenia: Olga Bubich, Valeryia Khotsina
Korekta (język białoruski): Valeryia Khotsina
Redakcja strony: Viktoryia Kharytonava
Specjalne podziękowania: kalektar.org, NGO Ecohome, Jakob Racek, Tanja Setsko, Nataša Ilić
UKRAINA
Koordynacja projektu: Iryna Kharlamova, Iryna Polikarchuk
Wsparcie projektu: Mariia Behmat, Olha Bychekhovska
Zespół kuratorski: Oksana Briukhovetska, Kateryna Iakovlenko, Iryna Polikarchuk, Kateryna Rusetska
Tłumaczenia: Olha Zaporozhets, Larissa Babij, Grace Mahoney, Anastasiia Mednikova
Korekta (język ukraiński): Kateryna Iakovlenko, Liubov Ilnytska
Redakcja strony: Denys Vasyliuk
Specjalne podziękowania: Kateryna Badianova, Yevheniia Moliar, Valeria Schiller
Projekt “Secondary Archive – Platform for Central and Eastern European Women Artists: Ukraine and Belarus” wspierany jest przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.