PRZYJACIELE, wspomagają:
Aby dołączyć do programu FRIENDS Fundacji Katarzyny Kozyry przekaż darowiznę finansową. Twoja pomoc pozwala nam realizować nasz program wspierania artystek. Organizujemy projekty badawcze, rezydencje, wystawy, seminaria oraz wykłady.
Przez ostatnie dwa lata udało nam się zorganizować kilka ważnych inicjatyw:
-
Rozwinęliśmy międzynarodowy projekt „Secondary Archive” (secondaryarchi- ve.org), tworząc internetową platformę wiedzy reprezentującą trzy pokolenia artystek z Europy Środkowo-Wschodniej. W lutym 2022, zaledwie kilka godzin przed inwazją Rosji na Ukrainę, odbyła się inauguracja ukraińskiej i białoru- skiej części archiwum. W październiku 2022 dodaliśmy artystki z Albanii, Ko- sowa, Serbii oraz krajów grupy Wyszehradzkiej. Obecnie SA zrzesza ponad 400 artystek z 9 krajów.
-
W okresie 22.07.22-30.10.22 w Prisztinie odbyła się wystawa Seconda- ry Archive, która została włączona do programu głównego Manifesta 14 – The European Nomadic Biennial. Prace 160 artystek z Albanii, Białorusi, Czech, Węgier, Kosowa, Polski, Serbii, Słowacji i Ukrainy zostały zaprezen- towane w przestrzeni Narodowej Galerii w Kosowie. Artystki biorące udział w wystawie są częścią działań projektowych SA. Według danych z oficjalnej strony Biennial, Manifesta 14 odwiedziło ponad 800,000 osób podczas 100 dni programowych. Wystawa została następnie pokazana w Center for Cultural Decontamination w Serbii.
-
W lutym 2023 w celu upamiętnienia wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę we współpracy z Warszawskim Obserwatorium Kultury przedstawiliśmy ukraińską część wystawy Secondary Archive w witrynach WOK-u.
-
W marcu 2023 odbyła się inauguracja nowego projektu Fundacji – Przeciw(stawanie), czyli serii wystaw artystek młodego pokolenia, mającej w zamiarze promować sztukę wschodzących artystek. Pierwsza wysta- wa „Zajmowała nas pielęgnacja szczątków” przedstawiała twórczość Agaty Cieślak. Projekt skupia się także na współpracy z mniejszymi insty- tucjami kultury w Warszawie. Pierwsza edycja powstała we współpracy z Fundacją Dzielna
.
-
Kontynuowana była prezentacja wystawy „Urszula Broll. Atman znaczy oddech” w Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej oraz w Galerie Vytvar- neho Umeni w Ostrawie. Wystawie w Czechach towarzyszyła publika- cja katalogu w języku czeskim.
-
Otworzyliśmy wystawę „Święto wiosny” w Cricotece w Krakowie. Była ona częścią programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Ponownie zaprezentowano instalacje wideo pod kuratelą Pawła Łyskawa i Eryka Makohona, 20 lat po jej debiucie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
-
W Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki — odbyła się wystawa „Szukając Je- zusa. Biblioteka”. Pomyślany pierwotnie jako dokument filmowy o dość zwartej strukturze narracyjnej, projekt Katarzyny Kozyry przybrał postać filmo-biblioteki, na którą składa się szereg portretów postaci związanych z ekumeną „syndromu jerozolimskiego”. Całość dostępna online pod linkiem: looking-for-jesus.org
PRZYJACIELE, otrzymują:
- Newsletter z aktualnościami na temat wydarzeń
dedykowanych kobietom w kulturze i sztuce, organizowanych przez FKK, zagraniczne organizacje partnerskie Fundacji oraz inne instytucje wspierające kobiety artystki na świecie. - Ekskluzywne zaproszenia na prywatne pokazy wystaw Katarzyny Kozyry w galeriach i instytucjach sztuki na całym świecie. Zaproszenia do udziału w zamkniętych sesjach seminaryjnych w Warszawie, organizowanych przez Fundację z udziałem wybitnych artystów, znakomitych krytyków, filozofów i pisarzy.
- Egzemplarz publikacji wydanych przez Fundację Katarzyny Kozyry oraz zniżki na inne produkty FKK.
- Zaproszenia na wydarzenia organizowane przez Fundację Katarzyny Kozyry oraz specjalne wydarzenia dedykowane dla grona FRIENDS.
- Wybraną prace jako dowód wdzięczności za odpowiednią darowiznę pieniężną
FRIENDS, kolekcja 2024:
Minione lata przyniosły wiele wyzwań i zmian, które w znaczący sposób ukształtowały naszą rzeczywistość. W świecie kultury i sztuki obserwujemy narastające przemiany społeczne i polityczne, a Fundacja Katarzyny Kozyry – dzięki nieocenionemu wsparciu współpracowników, dobroczyńców oraz wszystkich zaangażowanych w nasze działania – nieustannie pracuje na rzecz wzmacniania pozycji kobiet.
W tym roku chcemy zaprosić Was do szczególnej odsłony projektu FRIENDS 2024: Edycja, która po raz pierwszy tak wyraźnie akcentuje rolę mężczyzn w walce o nasze cele.
Dlaczego zdecydowaliśmy się otworzyć tę przestrzeń także dla mężczyzn? Zdajemy sobie sprawę, że wciąż funkcjonują oni w świecie przywilejów – również w obszarze sztuki i kultury. Jednocześnie widzimy wielką potrzebę i siłę w tym, by ich głos służył budowaniu równości i sprawiedliwości. Stąd nasz apel: chcemy, aby ten głos – obecny, donośny i mający realny wpływ na społeczny dyskurs – został w pełni wykorzystany do wzmacniania pozycji kobiet i osób marginalizowanych.
Do kolekcji FRIENDS 2024 swoje prace przekazali m.in. Artur Żmijewski, Paweł Althamer, Zbigniew Libera, Józef Robakowski, Jakub Julian Ziółkowski, Tymek Borowski, Przemysław Matecki, Mirosław Bałka, Robert Kuśmirowski, Oskar Dawicki, Olaf Brzeski, Grzegorz Kowalski, Zbigniew Rybczyński oraz Stach Szumski. Swoją sztuką i zaangażowaniem potwierdzają przekonanie, że walka o równość płci to nie tylko domena kobiet – to zadanie wspólne, obarczone zarówno poczuciem sprawiedliwości, jak i odpowiedzialności.
Najnowsza edycja FRIENDS 2024 stawia pytanie o rolę mężczyzn w kształtowaniu dialogu na rzecz równouprawnienia. W świecie, w którym dominujący głos jest często powiązany z przywilejami, ich udział w rozmowie o równości staje się niezbędny, by budować mosty pomiędzy różnymi perspektywami. Tam, gdzie mężczyzna ma wciąż przewagę słyszalności, może stać się sojusznikiem i wzmacniać głos tych, którzy od lat mierzą się z nierównym traktowaniem.
Prezentowane prace badają tożsamość, pamięć i relacje międzyludzkie, mierzą się też z tematami wykluczenia, przywilejów i marginalizacji. Dzięki tym artystycznym postawom otrzymujemy różnorodne komentarze do współczesnego świata – niekiedy ironiczne, często prowokacyjne, zawsze jednak wzywające do refleksji. Rozpiętość mediów, od fotografii i malarstwa po instalacje rzeźbiarskie i performans, ukazuje bogactwo artystycznych języków, które potrafią opowiadać o istotnych przemianach społecznych w poruszający, angażujący sposób.
Mamy nadzieję, że FRIENDS 2024 poruszy Was swoją siłą przekazu oraz estetycznym pięknem. Pragniemy, by ta kolekcja stała się jednocześnie przestrzenią do głębokiego namysłu i impulsem do działania – zarówno w sferze artystycznej, jak i społecznej. Wasze wsparcie to nie tylko wyraz solidarności z kobietami, lecz także ważny krok w drodze ku bardziej sprawiedliwemu i otwartemu światu.
Dziękujemy za Wasze dotychczasowe zaangażowanie i wiarę w naszą misję. Wspólnymi siłami możemy realnie wpływać na rzeczywistość, w której głos kobiecy będzie równie silny i widzialny jak głos mężczyzny. Razem twórzmy świat, w którym wszyscy – niezależnie od płci, tożsamości czy przekonań – mają równe szanse i prawa.
FRIENDS, edycja specjalna:
Specjalna odsłona FRIENDS Fundacji Katarzyny Kozyry jest efektem performansu „Jestem sobie”, w ramach którego Katarzyna Kozyra dosłownie „zamieszkała” w galerii Zachęta. Odpowiadając w ten sposób na nieprzychylne komentarze dotyczące jej „mieszkania w Zachęcie”,artystka obecna była zarówno osobiście, jak i w formie lalki, która kontynuuje dialog z odwiedzającymi.
Drukowane w limitowanych nakładach edycji 30 egzemplarzy, na papierze Hahnemühle 300 x 400mm, prace są sygnowane ołówkiem przez artystkę i numerowane: cyframi arabskimi. W 6 pracach, znajdują się dwie grafiki przedstawiające Katarzynę jako lalkę i w roli lalki, „Jestem, nie jestem”, będące częścią – w formie jego dokumentacji – najnowszego performansu w Zachęcie, „Jestem sobie”.
KATALOG FRIENDS, edycja specjalna
FRIENDS, kolekcja 2022/2023:
Kolekcja FRIENDS 2022/2023 Fundacji Katarzyny Kozyry powstała dzięki współpracy 14 artystek z Niemiec Wschodnich (teren dawnego NRD), które przekazały na ten cel 13 swoich prac. Drukowane w limitowanych nakładach 20 egzemplarzy o unikatowej wielkości zadruku (szczegóły w katalogu) na papierze Hahnemühle 300 x 400mm, prace są sygnowane ołówkiem przez artystki i numerowane: cyframi arabskimi w 14 zestawach pełnej kolekcji, oraz po 6 egzemplarzy w numeracji rzymskiej, które można wybrać indywidualnie.
Serdecznie dziękujemy uczestniczącym artystkom za ich wkład, który jest przykładem koleżeństwa i siostrzeństwa wśród kobiet z naszego regionu, które fundacja także pragnie manifestować i uosabiać w każdym swoim kolejnym przedsięwzięciu.
Edycja FRIENDS 2022/2023 obejmuje 13 prac (w tym dwa dyptyki i jeden kwadryptyk) 14 artystek pochodzących z terenu Niemiec Wschodnich, należących do różnych pokoleń. Część spośród nich rozpoczynała swoją artystyczną karierę jeszcze za cza- sów NRD, podczas gdy reszta nie miała możliwości podjęcia studiów na uczelniach artystycznych aż do czasu zjednoczenia Niemiec. Dziś dwie z artystek z edycji zajmuje stanowiska profesorskie na akademii sztuki, a pozostałe są reprezentowane przez galerie. Jednak nadal niektóre z nich pozostają w Niemczech niewystarczająco widoczne, czego nie rekompensuje odczuwalny brak instrumentów artystycznego wsparcia dla twórczyń czy matek. Wybór artystek ze Wschodu, bez łączenia ich z artystkami z Niemiec Zachodnich, był więc świadomą decyzją, spowodowaną brakiem widoczności twórczyń, które z powodów strukturalno-politycznych pracowały w całkowicie odmiennym kontekście oraz warunkach niż ich zachodnioniemieckie koleżanki.
Zagwarantowanie widoczności i przestrzeni tej nierównowadze jest celem Fundacji Katarzyny Kozyry, która powierzyła mi wybór artystek do tej edycji programu. Nie jest to finalna lista twórczyń, ponieważ jest jeszcze wiele artystek do zbadania, kolekcja odzwierciedla jednak mieszankę pozycji artystycznych z różnych pokoleń, które realizują szeroką gamę pomysłów, podejść, technik artystycznych lub gatunków. Wspólnym mianownikiem artystek, reprezentowanych w tegorocznej kolekcji, jest walka o autonomiczny, niezależny i wysoce indywidualny język wizualny, uwidaczniający się w: (przerysowanej) fotografii, wideo, performansie, sztuce nowych mediów, pracach z udziałem tworzyw tekstylnych czy instalacjach. Wszystkie artystki, uczestniczące w projekcie, działają intermedialnie, balansując przy tym na granicy gatunków, a tym samym kwestionują obecne rozumienie sztuki i obrazu. Z tego powodu zakres tematyczny edycji został rozszerzony poza fotografię i sztukę akcji, ponieważ artystki działające szczególnie w tych dziedzinach od 1989/1990 roku zyskały większą uwagę, podczas gdy inne niesłusznie pozostały w tyle. Wszystkie twórczynie podzielają także wartości solidarnej wspólnoty kobiet, były i są działaczkami w sieciach artystyczno-politycznych, promują twórczość innych i tworzą własne platformy lub przestrzenie wystawiennicze – czego rezultatem jest zaangażowanie w produkcję niektórych prac kobiet z kręgu uczestniczek dwuletniej edycji.
Międzypokoleniowe podejście, obrane w tej edycji, podkreśla ciągłość danych moty- wów i sposobów pracy, odziedziczonych po poprzednich generacjach. Są one jednak kontynuowane w odmiennej formie, co szczególnie widać w przypadku wpływu międzynarodowej awangardy. Dla wielu artystek, których praktyka twórcza rozpoczęła się po upadku NRD, potrzeba pogodzenia się z własną historią, własnym Ja i własnym ciałem nadal jest istotna; to właśnie wtedy rozpoczęła się szczególnie krytyczna forma refleksji nad tożsamością oraz historią, którą niniejsza edycja FRIENDS odzwierciedla.
Jeannette Brabenetz
Kuratorka FRIENDS, 2022/2023
KATALOG FRIENDS, 2022/2023:
FRIENDS, kolekcja 2021:
Kolekcja FRIENDS, 2021 Fundacji Katarzyny Kozyry powstała dzięki współpracy 15 artystek z Polski, Białorusi i Ukrainy, które przekazały na ten cel swoje prace. Drukowane w limitowanych nakładach 20 egzemplarzy, ca. A4 (210 x 297mm) na papierze Hahnemühle 300 x 400mm, prace są sygnowane ołówkiem przez artystki i numerowane: cyframi arabskimi w 14 zestawach pełnej kolekcji, oraz po 6 egzemplarzy w numeracji rzymskiej, które można wybrać indywidualnie.
Kolekcja pokazuje twórczość, jednych z czołowych artystek z regionu, które przyczyniały i przyczyniają się do kształtowania sztuki współczesnej, oferując unikatowe spojrzenie na tematykę wojny, kobiecości, tożsamości, ekologii, jak i samej estetyki.
Prace indywidualne z kolekcji FRIENDS, 2021 nadal dostępne:
Aneta Grzeszykowska, z serii Archiwum Prywatne, 2008/2021
Katarzyna Józefowicz, Miasto, 1989
Zofia Kulik, Archiwum gestów, det. III1011, 1987–1991
Dorota Nieznalska, Patronki, 2021
Ewa Partum, Odyseja Homera, Palermo, 2015
Monika Sosnowska, Modele, 20072014, fot: Marcelina Sosnowska
Anna Bekerskaya, Transition, 2016
Zhanna Kadyrova, Animalier, 2020. 1/3 (tryptyk)
Alevtina Kakhidze, Question, 2021
Lada Nakonechna, Kikimora, 2016
Vlada Ralko, Sunday Dinner, 2020. 1/3 (tryptyk)
Elena Subach, Grandmothers on the Edge of Heaven, 2016
Evelina Domnitch i Dmitry Gelfand, Memory Vapor, 2011
Marina Naprushkina, August, 2020, (dyptyk)
Ala Savashevich, Pose. Position. Way., 2019
Katarzyna Kozyra, Letnia opowieść. Sierotka, 2008/2021
KATALOG FRIENDS, 2021:
Dla nowych Przyjaciółek i Przyjaciół Fundacji wysokość darowizn za kolekcje FRIENDS wynosi obecnie:
Jako dowód wdzięczności za darowiznę pieniężną w wysokości 2.250 PLN (EUR 500) lub więcej proponujemy do wyboru jedną z prezentowanych poniżej prac.
Za darowiznę w wysokości 2.700 PLN (EUR 600) lub więcej proponujemy wybrany dyptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 4.000 PLN (EUR 900) lub więcej proponujemy wybrany tryptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 4.500 PLN (EUR 1000) lub więcej otrzymasz kwadryptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 24.500 PLN (EUR 5.500) proponujemy całą kolekcję.
FRIENDS, kolekcja 2020:
W ubiegłym roku Fundacja Katarzyny Kozyry przygotowała kolekcję piętnastu artystek z: Polski, Węgier, Czech, Rumunii i Słowacji, które podarowały nam swe prace. Prace te są drukowane w 20 kopiach, ca. A4 (210x297mm), drukowanych na 300x400mm papierze Hah-nemühle, podpisane ołówkiem przez autorki, numerowane: 14 o numeracji arabskiej (do podarowania jako pełne kolekcje) i 6 o numera-cji rzymskiej (do podarowania jako prace pojedyncze).
To są wybitne dzieła, co czyni nas wyjątkowo szczęśliwymi, że możemy pracować z KOBIETAMI dla KOBIET!
Jednocześnie dziękujemy artystkom za ich szczodrość, charakter i za kobiecą solidarność!
Prace indywidualne z kolekcji FRIENDS, 2020 nadal dostępne:
Elżbieta Jabłońska, Supermatka, 2002
Katarzyna Kozyra, Pojawienie się jako Lou Salome, 2006
Goshka Macuga, Wolność, 2020
Paulina Ołowska, Portret modernistki, 2000
Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, 1974-2020
Agnieszka Polska, Klucz miłości, 2020
Joanna Rajkowska, Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2015
Jadwiga Sawicka, Rajtuzy, Biustonosz, 1996 (dyptyk)
Marianne Csáky, Perhaps in Space – Mom’s Garden, 2013
Orshi Drozdik, Girl with Backsack (Malevich Boy with Backsack), 2014
Katalin Ladik, Folksong in Blue, 1981
Ivona Lovas, My Hands, 2010 (dyptyk)
Veronika Bromova, Verogate G, 2007-2018
Kateřina Šedá, No Light, 2018 (dyptyk)
Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, Caryatids, 2013
KATALOG FRIENDS, 2020:
Dla nowych Przyjaciółek i Przyjaciół Fundacji wysokość darowizn za kolekcje FRIENDS wynosi obecnie:
Jako dowód wdzięczności za darowiznę pieniężną w wysokości 2.250 PLN (EUR 500) lub więcej proponujemy do wyboru jedną z prezentowanych poniżej prac.
Za darowiznę w wysokości 2.700 PLN (EUR 600) lub więcej proponujemy wybrany dyptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 4.000 PLN (EUR 900) lub więcej proponujemy wybrany tryptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 4.500 PLN (EUR 1000) lub więcej otrzymasz kwadryptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 24.500 PLN (EUR 5.500) proponujemy całą kolekcję.
PRZYJACIELE, kolekcja 2019:
W ubiegłym roku Katarzyna Kozyra zadedykowała wyjątkową kolekcję swoich prac, by podziękować PRZYJACIOŁOM. Jako wyraz wdzięczności za Wasze wsparcie, możecie zostać uhonorowani fotografią wybraną spośród 18 różnych prac w sumie 29 fotografii [o wymiarach 210×297 mm wydrukowanych na papierze Hannemuhle 297×420 mm] podpisanych i ponumerowanych przez Katarzynę Kozyrę w serii 14 prac (cyfry arabskie) oraz 6 pełnych serii (cyfry rzymskie), które odzwierciedlają życiowy dorobek artystki.
Kolekcja fotografii dla PRZYJACIÓŁ zawiera najsłynniejsze prace Kozyry takie jak Piramida Zwierząt (1993), Olimpia (1996) oraz Łaźnia (1997), za którą artystka otrzymała nagrodę honorową – jedno z najwyższych wyróżnień, jakie kiedykolwiek przyznano polskiemu artyście podczas Biennale w Wenecji. W kolekcji znajduje się również pierwsza praca artystki zaprezentowana na wystawie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie [Hełmy] (1991), portret jej bliskiego przyjaciela i współlokatora z Rakowieckiej, wykonany z fotografii pochodzących z czwartego roku studiów na wydziale rzeźby w pracowni profesora Kowalsk- iego, z czasu w którym u artystki zdiagnozowano ziarnicę złośliwą: Karaski w Pościeli (1992). A także najnowszy projekt Kozyry, który powstawał podczas trwających przez ostatnie 6 lat podróży Kozyry do Jerozolimy: Szukając Jezusa (2018).
Przyjaciół zainteresowanych zobaczeniem kolekcji prosimy o kontakt mailowy pod adresem: friends@fundacjakatarzynykozyry.pl
Prace indywidualne z kolekcji FRIENDS, 2019 nadal dostępne:
Obiekty (Hełmy), 1991
Karaski w Pościeli, 1992 – 2018
Piramida Zwierząt, 1993
Krzysztof Czerwiński II, 1995 (dyptyk)
Olimpia, 1996
Łaźnia Damska, 1997
Męska Łaźnia, 1999 (kwadryptyk)
Święto Wiosny, 1999 – 2002 (6 prac)
Kobiety Czekają, 1994 – 1998
Kara i Zbrodnia, 2002
Lekcja Tańca, 2001
Lords of the Dance, 2002
Faces, 2006
Diwa. Reinkarnacja, 2005:
Cheerleaderka, 2006
Opowieść Letnia, 2008
Bez tytułu (Burki), 2018
Szukając Jezusa, 2018
KATALOG FRIENDS, 2019:
Dla nowych Przyjaciółek i Przyjaciół Fundacji wysokość darowizn za kolekcje FRIENDS wynosi obecnie:
Jako dowód wdzięczności za darowiznę pieniężną w wysokości 2.250 PLN (EUR 500) lub więcej proponujemy do wyboru jedną z prezentowanych poniżej prac.
Za darowiznę w wysokości 2.700 PLN (EUR 600) lub więcej proponujemy wybrany dyptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 4.000 PLN (EUR 900) lub więcej proponujemy wybrany tryptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 4.500 PLN (EUR 1000) lub więcej otrzymasz kwadryptyk z kolekcji.
Za darowiznę w wysokości 24.500 PLN (EUR 5.500) proponujemy całą kolekcję.
KONTAKT:
Katarzyny Kozyra Foundation
ul. Bukowa 12
02-708 Warsaw, Poland
ING Bank Śląski:
[przelew w PLN] PL 77 1050 1025 1000 0090 9627 8172
[przelew w EUR] PL 20 1050 1025 1000 0090 8001 1522
W tytule przelewu proszę wpisać: Friends, program wsparcia Fundacji Katarzyny Kozyry
ING Bank Śląski S.A.
ul. Sokolska 34 40-086 Katowice