Wystawa

Pierwsza solowa wystawa w Chinach

Mamy przyjemność poinformować, że Fundacja jest organizatorem pierwszej indywidualnej wystawy Katarzyny Kozyry w Chinach, w Three Shadows Photography Art Centre w Pekinie, które jest jedynym centrum sztuki w Chinach w całości poświęconym promowaniu współczesnej sztuki wideo i fotografii. Twórczy dorobek Kozyry zostanie tam przedstawiony w kontekście uzależnionym od specyfiki społeczno-kulturowej miejsca. Punktem wyjścia, obranym przez kuratorów, jest eksploracja performatywnego charakteru twórczości artystki, który oferuje semantycznie i estetycznie inny widok od tradycyjnego podejścia do ciała w sztuce chińskiej czy w praktyce performansu praktykowanego przez chińskich artystów współczesnych. Podczas wystawy nacisk zostanie położony na inscenizacyjny aspekt sztuki Kozyry, który ma na celu promowanie dialogu oraz badanie tego, co w sztuce jest dozwolone, a co nie; co jest właściwe, a co jest niewłaściwe; i czy te same formy wyrazu są jednakowo dostępne dla mężczyzn i kobiet. 

 

Czas trwania: 16 lipca – 10 września 2016 r.

Miejsce: Three Shadows Photography Art Centre, Pekin, Chiny

Kuratorzy: Manuela Lietti, Anna Walewska, Chen Shen

 

Biogramy kuratorów:

Manuela Lietti – niezależna krytyczka sztuki i kuratorka specjalizująca się we współczesnej sztuce azjatyckiej. W 2003 roku ukończyła studia na Wydziale Języków i Cywilizacji Wschodnich na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji pracą dotyczącą współczesnego chińskiego artysty Yang Shaobin’a. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Pekinu, gdzie w 2007 roku uzyskała stopień magistra w chińskiej historii sztuki i krytyce sztuki Akademii Sztuki i Projektowania na Uniwersytecie Tsinghua. Od 2003 roku Manuela działa jako kuratorka, krytyczka i koordynatorka w dziedzinie wystaw muzealnych i galerii, a także publicznych projektów artystycznych w Chinach i za granicą. Pracowała z wieloma instytucjami, włączając w to: Biennale w Wenecji (Wenecja), The Israel Museum (Jerozolima), CAFA Art Museum (Beijing), Haus der Kulturen der Welt (Berlin), Carrara Sculpture Biennale (Carrara), Chińskie Ministerstwo Kultury (Pekin). Jest korespondentką czasopisma Arte e Critica – Art and Criticism i regularnie współredaguje artykuły w  wielu innych magazynach artystycznych m.in.: Artron, Frieze and Flash Art. Jest stałą wykładowczynią chińskiej sztuki współczesnej w programie ‘Uczenie się przez całe życie’ organizowanym przez Komisję Europejską.

 

Anna Walewska – w 2012 roku ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię sztuki współczesnej i filmu oraz problematykę kobiecą. W czasie studiów odbyła staże w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (Warszawa, 2008) i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2010). W latach 2008­-2010 pracowała w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Począwszy od roku 2010 współpracuje z Katarzyną Kozyrą, pełniąc początkowo funkcję jej asystentki. Posiada także doświadczenie jako redaktorka (m.in. Rochstar Sp. z o.o., Agora S.A.) i business manager. Kuratorka projektów Katarzyny Kozyry i nie tylko. Zrealizowała i współorganizowała wiele inicjatyw artystycznych w Polsce oraz zagranicą. Od niedawna zajmuje się także produkcją filmową oraz produkcją projektów artystycznych. Anna Walewska na co dzień prowadzi Fundację Katarzyny Kozyry, którą współtworzy od samego początku.

 

Chen Shen – urodzony i wychowany w Chinach, posiada tytuł magistra fotografii z Cranbrook Academy of Art w Michigan oraz tytuł magistra nowych mediów z Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu, a także tytuł B. A. ze stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Pekińskiego. Chen Shen jest obecnie kuratorem Three Shadows Photography Art Centre. Był kuratorem i organizatorem wielu wystaw m.in. “The 7th Three Shadows Photography Award Exhibition” (2015), “The 2nd Three Shadows Experimental Image Open Exhibition” (2015), “On Methods –Solo Exhibition by Candida Höfer” (2015), “Chinese Photography: Twentieth Century and Beyond” (2015), “Land Representation (Program of Jimei X Arles International Photo Festival)”(2015), “Scripts of the Bodies: From the Collection of Three ShadowsPhotography Art Centre” (2016), “The 8th Three Shadows Photography Award Exhibition” (2016), “Kassel Fotobook Festival & Editions Bessard | Beijing” (2016), “Shanghai 2002 – Bettina Rheims & Serge Bramly” (2016), “Father and Son – Solo Exhibition by Grégoire Korganow”.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Caollo, Ambasada RP w Chinach.