Na początku września 2023 planujemy launch kolejnej edycji FRIENDS 2022/2023. Kolekcja zawiera kilka niespodzianek. W międzyczasie przypominamy o wcześniejszych edycjach programu, który powstał w 2019.
Program FRIENDS zainicjowany kolekcją prac Katarzyny Kozyry 4 lata temu, skupia się na wsparciu Fundacji Katarzyny Kozyry i jej działań – wspierania artystek z Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki wsparciu udaje się nam realizować projekty, wystawy, archiwum i wiele więcej.
Już niedługo ukaże się FRIENDS 2022/2023, ale nadal mamy dostępne znakomite prace z poprzednich edycji FRIENDS, zarówno pojedyncze, jak i pełne kolekcje. Z 2019 edycję z pracami Katarzyny Kozyry, z 2020 z artystkami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz z 2021 z artystkami z Ukrainy, Białorusi i Polski.
W szczególności polecamy zapoznać się z pracami z ostatniej edycji, która jest nadal bardzo aktualną i poruszającą kolekcją. Przykładowe prace:
Zhanna Kadyrova [Ukraina]
Cykl Animalier (2020) powstał podczas pobytu artystki w Santa Croce sull’Arno w Toskanii. To region we Włoszech specjalizujący się w przetwarzaniu skór zwierzęcych dla przemysłu luksusowego i modowego. Transgresja, nieodłącznie związana z dziełami, manifestuje napięcie między naturą a społeczeństwem – nierównowagę, która prowadzi do odwrócenia tradycyjnych ról. W czasach kryzysu ekologicznego zagrożone drapieżniki stają się bardziej bezradne niż ich roślinożerne ofiary, podczas gdy ludzie – drapieżniki na szczycie łańcucha pokarmowego powinni intensywniej myśleć o własnej wrażliwości i nieuchwytności świata.
Marina Naprushkina [Białoruś]
Praca August (2020) odnosi się do pokojowej rewolucji na Białorusi, która rozpoczęła się latem 2020 roku. Składa się z dwóch części, jedno ze zdjęć dyptyku przedstawia pięść kobiety z transparentem. To autoportret, który artystka wykonała podczas niedzielnych demonstracji w sierpniu 2020 roku w Mińsku. Druga pokazuje jeden z Zeszytów ćwiczeń z wypisaniem pytaniem „Jak długo?”. Zeszyt zawiera najmocniejsze hasła białoruskiego ruchu oporu takie jak: Naszą bronią jest solidarność, emeryci za zmianą, przyłącz się!, strajk. Artystka zaznacza, że aktualne wydarzenia wpisały się już w historię kraju, a rysunek w zeszycie naśladuje haft, nawiązując do pracy kobiecej, która często pozostaje anonimowa.
Elena Subach [Ukraina]
Praca pochodzi z serii Grandmothers on the Edge of Heaven.
We współczesnym świecie z szybko rozwijającymi się technologiami przepaść między pokoleniami gwałtownie się powiększa. Dzisiaj z naszymi babciami dzielą nas nie dwa pokolenia, ale przepaść. […] Wydaje mi się, że są one tak pełne wspomnień przeszłości, że nic z teraźniejszości nie mieści się po prostu w tej pełni. Są teraz wśród nas, ale nie do końca, ponieważ ich świadomość już czeka na zbliżający się moment, by wyjść poza granice życia i znaleźć się u bram Nieba, w które rozpaczliwie wierzą. […] Nie chcę im w ogóle nie ufać, chcę ich tylko przytulić i powiedzieć, że nie ma się czego bać i mają absolutną rację.
Zapraszamy do zapoznania się z całością kolekcji:
Więcej informacji o programie FRIENDS.
W razie dodatkowych pytań odnośnie dostępności konkretnych prac lub całych kolejce zapraszamy pod adresem – foundation@katarzynakozyra.pl