Wydarzenie

Secondary Archive. Women Artists in War – inauguracja nowych statementów ukraińskich artystek

15 marca 2024 roku o godzinie 18:00 CET 15 artystek z Ukrainy dołączy do platfromy Secondary Archive Fundacji Katarzyny Kozyry w ramach projektu ,,Secondary Archive. Women Artists in War” realizowanego z Galerią Artsvit, Dniepr i Galerią Labirynt, Lublin.  

 

Wydarzenie 15 marca będzie zwieńczeniem pierwszej części projektu ,,Secondary Archive. Women Artists in War”, który ma na celu przedstawienie praktyk artystek pracujących głównie z doświadczeniami związanymi z pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę. 

 

Podczas wydarzenia kuratorki projektu z Ukrainy opowiedzą o procesie pracy kuratorskiej w obliczu konfliktu wojennego i twórczości kobiet z Ukrainy. Jak mówi Iryna Polikarchuk, Dyrektorka Galerii Artsvit: „Prezentacja pierwszej części ukraińskiej części Archiwum odbyła się zaledwie kilka godzin przed pełnoskalową inwazją – wieczorem 23 lutego 2022 roku. Jest to bardzo ważny projekt, ponieważ nie tylko zwraca uwagę na praktykę artystyczną kobiet w Ukrainie, ale także archiwizuje niematerialne dziedzictwo czasu wojny z perspektywy doświadczenia kobiet. Pozwala to na refleksję w czasie rzeczywistym nad przeżyciami i zmianami, które zaszły w pracy artystek po 24 lutego 2022 roku. Jest to również szczególna okazja, aby przypomnieć światowej społeczności artystycznej, że wojna trwa nadal, a na froncie jest wiele kobiet, w tym niektóre z uczestniczek nowej edycji Archiwum”

 

Podczas realizacji drugiej części projektu 15 uczestniczek zostanie zaproszonych do udziału w wystawie w Galerii Labirynt w Lublinie, której otwarcie planowane jest na wiosnę 2024. 

 

Wypowiedzi artystek z Urainy, a także nowe eseje krytyczne lokalnych kuratorów będą dostępne od 15 marca na stronie secondaryarchive.org

 

Kuratorki: Kateryna Iakovlenko, Oksana Briukhovetska, Alya Segal.

 

Dyskusja poświęcona inauguracji projektu będzie transmitowana na żywo na Facebooku Fundacji oraz partnerów projektu.
Dołącz do wydarzenia!
Data: 15 marca 2024
Godzina: 18:00 CET / 19:00 EET 

 

SECONDARY ARCHIVE – KOLOFON

 

Katarzyna Kozyra Foundation 

koordynatorka: Iga Maria Szczepańska 

wsparcie projektu: Pamela Bachar 

projekt i identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek

strona internetowa: Justyna Michalska 

 

Galeria Artsvit 

koordynatorka: Iryna Polikarchuk 

wsparcie projektu: Oleksandra Shovkun, Viktoriia Nikitina

promocja: Stanislav Pyvonos

 

Galeria Labirynt 

koordynator: Waldemar Tatarczuk

wsparcie projektu: Monika Rejman

promocja: Alicja Gieleta

projekt i identyfikacja graficzna: Florentyna Nastaj 

 

Projekt ,,Secondary Archive. Women Artists in War” jest wspierany przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.