W 2025 roku mija dziesięć lat od premiery publikacji „Marne szanse na awanse? Raport z badania na temat obecności kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce”, która powstała na podstawie badania zrealizowanego przez zespół* na zlecenie Fundacji Katarzyny Kozyry.
Badanie dotyczyło problemu szklanego sufitu, na który natrafiają kobiety w strukturach akademii. W 2015 r. 70% osób studiujących na uczelniach plastycznych stanowiły kobiety, natomiast zaledwie 30% kobiet znajdowało się w kadrach tych uczelni. “Marne szanse na awanse?” to do dziś jedna z najważniejszych publikacji poświęconych zagadnieniu wyrównywania szans w środowisku akademii sztuk pięknych w Polsce, która jest też istotnym narzędziem dla przedstawicielek i przedstawicieli innych środowisk.
Dziesięć lat to dobry moment, aby powiedzieć “SPRAWDZAM!”. “Marne szanse… SPRAWDZAM!” to ogólnopolski projekt badawczy, który ma na celu porównanie wyników i aktualizację danych. Premiera nowego raportu już w grudniu.
SPRAWDZAMY jakie problemy udało się pokonać, jakie doszły i co pozostaje bez zmian.
SPRAWDZAMY jakie wykształcenie, doświadczenia, wzorce osobowe, aspiracje, plany i kontakty mają dziś kobiety w akademiach oraz w jaki sposób te istotne czynniki przekładają się na kształtowanie ich artystycznej drogi zawodowej, która rozpoczyna się właśnie na studiach.
SPRAWDZAMY, aby zaktualizować dane, co może się przełożyć na poprawę sytuacji zarówno osób studiujących, jak i pracujących na uczelniach plastycznych.
Projekt powstaje z inicjatywy Fundacji Katarzyny Kozyry.
Za realizację odpowiada Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kontakt: szanse@amu.edu.pl
IG: @szanse_awanse
Poznaj zespół badania:
Dr Joanna Beck – psycholożka i statystyczka.
Dr Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych.
Dr Bogna Kietlińska-Radwańska – absolwentka historii sztuki i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, doktora nauk społecznych w trakcie habilitacji.
Prof. Marek Krajewski – socjolog, jego główne zainteresowania badawcze dotyczą socjologii kultury i sztuki, socjologii wizualnej oraz socjologii przedmiotów.
Anna Walewska – historyczka sztuki z dyplomem Uniwersytetu Warszawskiego.
Wsparcie projektu: dr hab. Katarzyna Kozyra
Wsparcie z zakresu prawa: dr. Sylwia Spurek
Wsparcie z zakresu psychologii: dr Agata Stola
Instytucje partnerskie projektu: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Identyfikacja:
Kaja Kusztra, font: Weronika Kozik
*Zespół badania w 2015 r.: Anna Gromada, Juta Kawalerowicz, Dorka Budacz, Anna Walewska
Raport 2015: https://www.nck.pl/upload/attachments/317998/Marne%20szanse%20na%20awanse%20RAPORT.pdf
Recenzja na portalu NCK: https://nck.pl/badania/raporty/marne-szanse-na-awanse-raport-z-badania-na-temat-obecnosci-kobiet-na-uczelniach-/