Fundacja Katarzyny Kozyry (Polska) we współpracy z MeetFactory (Czechy), Easttopics (Węgry) i Björnsonova (Słowacja) zaprasza młode kuratorki* do udziału w projekcie Secondary Archive – internetowej platformie sztuki,poświęconej twórczości artystek z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem projektu jest promowanie, odkrywanie i refleksja nad sztuką kobiet, a także przedstawienie najcenniejszych zjawisk sztuki współczesnej krajów Wyszehradzkich z perspektywy kobiet. Archiwum będzie gromadzić wypowiedzi artystek trzech pokoleń – tych, które tworzyły przed rokiem 1989; które zaczęły swoją działalność artystyczną tuż po upadku komunizmu oraz najmłodszych artystek, urodzonych po 1989 roku. Archiwum ma w założeniu funkcjonować jako wielonarodowa platforma wymiany informacji o twórczości artystycznej kobiet z Europy Środkowej i Wschodniej i będzie przeznaczone zarówno dla specjalistów, jak i dla szerszej publiczności. Projekt wspierany przez Fundusz Wyszehradzki i nawiązuje współprace pomiędzy instytucjami i praktykami sztuki z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
Przez okres 3 miesięcy kuratorki wyłonione z nadesłanych zgłoszeń będą współpracować z Fundacją Katarzyny Kozyry, MeetFactory, Easttopics i BJÖRNSONOVA. Wspólnie z międzynarodowym zespołem kuratorek i kuratorów współpracujących przy projekcie Secondary Archive będą napisać artykuły i przeprowadzać wywiady z artystkami. Działania te będą miały na celu opracowanie projektu badawczego na temat sztuki kobiet związanych z krajami Grupy Wyszehradzkiej, oraz upowszechnienia wiedzy o ich twórczości dla użytkowników Archiwum.
CZAS TRWANIA WSPÓŁPRACY: 1 pażdziernika – 15 grudnia 2020 r.
Każda wybrana kandydatka otrzyma dotację w wysokości 1000 euro**.
Aby złożyć aplikację, należy przesłać zarówno angielską, jak i Polską wersję poniższych dokumentów:
1) CV.
2) List motywacyjny zawierający tematy badań, które chciałabyś opracować, istotne dla obszaru zainteresowań Secondary Archive.
3) Dwa lub trzy artykuły, które reprezentują Twoje zainteresowania oraz praktykę zawodową. Artykuły nie muszą być opublikowane, jednak co najmniej jeden z nich powinien być w języku angielskim.
NALEŻY JE PRZESŁAĆ NA ADRES: hello@secondaryarchive.org
TEMAT MAILA: Open Call for curators_PL
DEADLINE: 15 września 2020 r., godz. 12.00 CET.
PROCES SELEKCJI
Jury projektu:
Natalia LL – jest artystką wizualną, mieszka we Wrocławiu. Jej słynny cykl „Sztuka konsumpcyjna” był prawdopodobnie pierwszą manifestacją kobiecej seksualności w polskiej sztuce. Od wczesnych lat 70 Natalia LL w swojej twórczości odkrywa ideę kobiecości oraz wspiera ruch feministyczny.
W projekcie Secondary Archive jest honorowym członkiem jury.
Agata Cieślak – jest artystką wizualną i pisarką, mieszka w Warszawie. Obecnie współpracuje z Fundacją Katarzyny Kozyry w Polsce, kraju, który reprezentuje w projekcie Secondary Archive.
Róna Kopeczky – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Budapeszcie, jest współzałożycielką Easttopics, platformy poświęconej sztuce Wschodniej Europy. W projekcie Secondary Archive reprezentuje Węgry.
Lucia Kvočáková – historyczka sztuki i kuratorka, mieszka w Pradze, jest współzałożycielką BJÖRNSONOVA – kolektywu łączącego aktywności i projekty pochodzące ze Słowacji, kraju, który Kvočáková reprezentuje w projekcie Secondary Archive.
Piotr Sikora – krytyk i kurator, mieszka w Pradze, gdzie pracuje w MeetFactory – międzynarodowym centrum non-profit sztuki współczesnej. W projekcie Secondary Archive reprezentuje Czechy.
Marianna Plácaková (CZ)
Viktora Popovics (HU)
Denisa Tomkova (SK).
Partnerzy:
Easttopics
MeetFactory
BJÖRNSONOVA
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
Visegrad Fund: www.visegradfund.org
Opublikowane 15 sierpnia 2020 r.
Wyniki opublikowane 28 września 2020 r.
_______________________________________________________________________________________________________
- * należy przez to rozumieć osobę każdej identyfikacji płciowej, utożsamiającąsię z kobietą.
** jako dotacja nagroda pieniężna nie powinna podlegać opodatkowaniu i powinna być traktowana jako kwota brutto. Ostateczna kwota netto będzie zależała od prawa danego kraju.