WYSTAWA

Prace Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej

Zdjęcia na stronie: Tomasz Mielech

Fundacja Katarzyny Kozyry miała przyjemność zorganizować pokaz prac Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej. Wystawa odbyła się w warszawskiej siedzibie Fundacji i była otwarta do końca listopada 2014 roku.

Katarzyna Rotkiewicz-Szumska zajmuje się malarstwem i teatrem. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. W 1983 roku obroniła dyplom u prof. Jerzego Krechowicza. Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema, awangardową formację działającą na pograniczu sztuk wizualnych i teatru ruchu. Współorganizuje Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze, który jest autorskim projektem Teatru Cinema. Jest laureatką nagrody Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego i dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Michałowicach, w Karkonoszach, w domu będącym również siedzibą teatru oraz miejscem realizacji wielu projektów artystycznych.

Malarstwo Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej jest ekspresyjne niezależnie od tego czy artystka porusza się na poziomie abstrakcji, czy malarstwa figuratywnego. Artystka zniekształca wizerunek kamienia, człowieka, zabawki, a jednak nie zatraca realności ich przedstawienia. Rotkiewicz-Szumska na swoich modeli wybiera postacie ze zdjęć, ludzi i obiekty z bliskiego otoczenia, pejzaż widziany z okna pracowni. To portrety, za którymi czai się historia.

Tekst: Małgorzata Czyńska