SECONDARY ARCHIVE

OPEN CALL DLA MŁODYCH ARTYSTEK Z KRAJÓW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

Fundacja Katarzyny Kozyry (Polska) we współpracy z MeetFactory (Czechy), Easttopics (Węgry) i Björnsonova (Słowacja) zaprasza młode artystki* do udziału w projekcie Secondary Archive – internetowej platformie sztuki, poświęconej twórczości artystek z Europy Środkowej i Wschodniej. Celem projektu jest promowanie, odkrywanie i refleksja nad sztuką kobiet, a także przedstawienie najcenniejszych zjawisk sztuki współczesnej krajów Wyszehradzkich z perspektywy kobiet. Archiwum będzie gromadzić wypowiedzi artystek trzech pokoleń – tych, które tworzyły przed rokiem 1989; które zaczęły swoją działalność artystyczną tuż po upadku komunizmu oraz najmłodszych artystek, urodzonych po 1989 roku. Archiwum ma w założeniu funkcjonować jako wielonarodowa platforma wymiany informacji o twórczości artystycznej kobiet z Europy Środkowej i Wschodniej i będzie przeznaczone zarówno dla specjalistów, jak i dla szerszej publiczności. Projekt wspierany przez Fundusz Wyszehradzki i nawiązuje współprace pomiędzy instytucjami i praktykami sztuki z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

 

Adresatkami open call’a są artystki rozpoczynające swoją karierę. Wybrane kandydatki będą poproszone o przygotowanie wypowiedzi tekstowej na temat swojej twórczości, tak, żeby jak najlepiej przedstawić swoją praktykę szerszej publiczności. Ponadto, artystki będą miały okazję współpracować z kuratorkami i kuratorami, biorącymi udział w projekcie –  przeprowadzone zostaną z nimi wywiady, opublikowane później na stronie Secondary Archive. Spośród kandydatek jury wyłoni  po jednej artystce z każdego kraju, która zostanie nagrodzona grantem w wysokości po 500 euro**.

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ: artystki ze wszystkich dziedzin sztuki, które urodziły się po 31 grudnia 1989 roku na terenie Czech, Polski, Słowacji albo Węgier lub gromadziły w nich swój dorobek artystyczny.

 

ZASADY NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: artystki zainteresowane udziałem powinny przesłać zarówno angielską jak i polską wersję poniższych dokumentów:

1) CV.

2) Portfolio (maks. 20 MB, dla wideo, należy dodać linki i w razie potrzeby hasło).

3) Artist statement przedstawiający praktykę i wizję artystyczną (maks. 2000 znaków na język).

 

WYŚLIJ NA ADRES: hello@secondaryarchive.org

TYTUŁ MAILA: Open Call for artists_PL     

DEADLINE: 30 września 2020 r., godz. 12.00 CET.  

Zachęcamy artystki aby nadsyłały niezwłocznie swoje zgłoszenie, tak aby jury miało więcej czasu na ich zrecenzowanie.

 

PROCES SELEKCJI: Do 30 września 2020 r. zostanie wybrane przez instytucje partnerskie związane z projektem międzynarodowe jury, które będzie się składać z 5 osób. Decyzje podjęte przez jurorów będą ostateczne i niepodważalne.

 

Pytania i dodatkowe informacje można kierować na adres hello@secondaryarchive.org

 

Partnerzy:

Easttopics

www.easttopics.com

MeetFactory

www.meetfactory.cz

BJÖRNSONOVA

www.bjornsonova.com

 

Visegrad Fund: www.visegradfund.org

Visegrad Fund

 

Opublikowane 15 sierpnia 2020 r.

______________________________________________________________________________________________

  • * należy przez to rozumieć osobę każdej identyfikacji płciowej, utożsamiającąsię z kobietą.  
  • **jako dotacja nagroda pieniężna nie powinna podlegać opodatkowaniu i powinna być traktowana jako kwota brutto. Pomimo tego, ostateczna kwota dożywotnia będzie zależała od prawa danego kraju.