Książka

DLACZEGO W SZTUCE UKRAIŃSKIEJ SĄ WIELKIE ARTYSTKI

 

Książka dostępna już w sprzedaży! 

Cena: 80,00 zł + koszt wysyłki (paczkomat InPost 11,99 zł)

Zamówienia prosimy wysyłać na adres: foundation@katarzynakozyra.pl, w treści wskazując dane kontaktowe (mail oraz telefon), dane do faktury i adres najbliższego paczkomatu bądź informacje o odbiorze osobistym w Warszawie.

 

Książka Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki  to jedna z pierwszych prób opowiedzenia historii sztuki ukraińskiej w optyce płci kulturowej, poczynając od końca XIX wieku, aż po artystyczne eksperymenty początku wieku XXI. To historia składająca się z nieznanych dotąd stron biografii działaczek ukraińskiej sztuki, w której obok znamienitych postaci można dostrzec nazwiska kobiet zapomnianych albo nigdy szerszej publiczności nie znanych.

 

Książka pokazuje jak zmieniały się wraz z upływem czasu możliwości twórczej realizacji artystek i artystów, jak pokonywano przeszkody na drodze do zdobycia uznania i w jaki sposób zmieniała się świadomość cielesnego doświadczenia w ich twórczości. Szczególnie ciekawe są materiały archiwalne dotyczące miejsca kobiety w sztuce.

 

Autorka – redaktorka: Kateryna Jakowłenko

 

Teksty: Lidiia Apołłonowa, Kateryna Badianowa, Lizaweta German, Hałyna Hłeba, Ołena Hodenko, Tetiana Koczubińska, Kateryna Miszczenko, Vlada Ralko, Walerija Szyłłer, Kateryna Jakowłenko, Tetiana Żmurko

 

Tłumaczenie z ukraińskiego: Anna Łazar, Katarzyna Kotyńska, Joanna Majewska; z angielskiego Iwona Łabuz

Redakcja: Anna Łazar

Korekta: Iwona Łabuz

Design i layout: Aliona Solomadina

 

Menedżerka projektu polskiego wydania: Asia Tsisar

 

Fragment poglądowy:

 

 

Prezentacje online polskiego wydania zorganizowe wspólnie przez Galerię Arsenał, Galerię Labirynt, Zachętę — Narodową Galerię Sztuki oraz Fundację Katarzyny Kozyry.

 

23/11/2020

17:00  – Galeria Arsenał: DLACZEGO W SZTUCE UKRAIŃSKIEJ SĄ WIELKIE ARTYSTKI?

Monika Szewczyk, Kateryna Jakowłenko, Alevtina Kakhidze, Asia Tsisar.

Moderatorka – Anna Łazar

 

 

 

25/11/2020

17:00 – Galeria Labirynt: Kobiety a performans w sztuce ukraińskiej.

Lada Nakonechna, Lesia Khomenko, Yuriy Biley, Waldemar Tatarczuk.

Moderatorka – Anna Łazar

 

 

 

30/11/2020

17:00 – Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki: Rozmowa Vlady Ralko i Katarzyny Kozyry o kobietach w sztuce ukraińskiej i polskiej.

Moderatorka – Anna Łazar

 

 

Książka opublikowana po raz pierwszy przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre w 2019 r.

 

Książka została wydana przez Fundację Katarzyny Kozyry we współpracy z Instytutem Ukraińskim w ramach Programu Wspierania Studiów Ukraińskich im. Iwana Łysiaka-Rudnyckiego.